S napínavým příběhem krádeže obrazů seznamuje sedmiletý Mates

Autor: Mates, 7 let

Sedmiletý Mates má k umění zjevně blízko

Kniha ideální pro čtenáře, kteří mají rádi napínavé příběhy a chtějí se dozvědět trochu víc o obrazech a krádežích. Jaký příběh kniha skrývá? Jednou šli čtyři lidi do galerie. Jmenují se Ema, Mikuláš, děda a babička. Jsou tam ještě tři postavy, které se pokusily ukrást dva originály, jmenují se Lulu, Řepa, Profesor. Totiž Mikuláš a Ema viděli druhou krádež v této knize.

Při první krádeži se spustil alarm, při druhé krádeži byl alarm vypnutý, protože si mysleli, že by se další zloděj neodvážil ukrást jiný obraz v galerii. Když to trošilinku zjednoduším, tak by se mu ani nemělo podařit utéct, protože u dveří byla samozřejmě ostraha a k nouzovému východu by netrefil. Zaprvé tam bylo moc lidí, aby se tam nějak propletl. Za druhé by asi nebyl tak chytrý jako Profesor, který využil hasičáku, kterým rozbil okno a po hasičáku a nějakým schůdku prolezl rozbitým oknem. Profesor se pokusil se ukrást originál v podobě černého obrazu, vyměnil ho totiž za falsifikát – pokud nevíte, co to je, dozvíte se to v knize.

V první krádeži se Lulu a Řepa pokusili ukrást obyčejnou mušli na čůrání. Jen stěží je dokázala chytit ostraha. Při druhé krádeži se Profesorovi podařilo uniknout z galerie nouzovým východem. Ale policejní auta mu chytrým plánem zablokovala všechny cesty, kudy by mohl utéct. Co se dozvíte o obrazech? Ehm, spíš o originálech – dozvíte se, že třeba, že může být originálem mušle na čůrání, o které už jsme se tady zmiňovali. Byla originálem jen proto, že se na ní jeden umělec podepsal.

Taky se dozvíte, že třeba obraz tří žen, které sázejí semínka klasů nebo taky originál jedna a tři židle, je pro některé lidi hodně vzrušující věc. Také, že Lulu pořád dědu a Emu sledovala, jak si povídají o obrazech a originálech, o umění a o realistech, o pointilismu, expresionismu, konceptualismu, kubismu. Jestli nevíte, co to je, uvidíte to v knížce. Taky tam máte okénka, ve kterých je vidět, jak Řepu propustili z basy. Řepa sledoval Mikuláše a babičku, taky jednou říkal, že když je venku, tak se mu chtělo zpátky do vězení, ale když byl ve vězení, tak se mu chtělo zase ven. Kdyby vás to zajímalo, máte na konci obrázky autorů této knihy, pod kterýma je i jejich podpis. A také obrázky hodně filmových postav, třeba ze Starwars. Je tam například stormtrooper a Boba něco, protože nevím, jak se jmenuje doopravdy ve filmu. Na konci máte také nejslavnější krádeže obrazů. Většina z nich byla nalezena, ale některé nebyly.

HORÁK, Ondřej. Proč obrazy nepotřebují názvy. Praha: Labyrint, 2014.