Italský autor a ilustrátor Andrea Antinori Mravenčí chůvě vyprávěl o své lásce ke zvířatům, o (ne)hledání pravdy i těšení se na Tabook
Nejen v rodné Itálii, ale i po celém světě jste znám jako ilustrátor, tvoříte ale také vlastní autorské knihy. Cítíte se více jako spisovatel nebo jako umělec?
Pro mě jsou tyhle dva světy jedinečné, ale propojené. Kdybych měl kreslit bez příběhu nebo jakékoli vyprávěcí roviny, asi bych se dost nudil. Nestává se mi často, že bych kreslil nebo maloval jenom pro radost z tvorby. Mnohem častěji se mi v hlavě objeví nápad na nový projekt a rovnou začnu psát a skicovat. Text s obrazem pro mě tvoří jeden celek, provázaný proces, jak něco vyjádřit.
Kde nacházíte inspiraci k tvorbě?
Většina myšlenek a nápadů se zrodí z mých skutečných zážitků. A nemusí to ani být velké zásadní zkušenosti, jako například nějaká cesta nebo předěl v mém životě, někdy jsou to úplně maličké střípky dění – třeba otázka, kterou si položím, zatímco pozoruji obraz v muzeu, nedůležitý aspekt mé osobnosti vyplynuvší na povrch nebo slovo vyslovené kamarádem. Podstatné vjemy se ale rodí i z pečlivého studia. Některé mé knihy vyžadují dost podrobný výzkum, a právě z těchto materiálů na mě vyskakují nové a nové nápady.


Vaše knihy jsou velmi hravé, plné jasných barev, jsou také vtipné a je legrace je číst – tedy pro dětské čtenáře naprosto ideální. Přesto je značná část Vašich knih věnována dospělým. Jsou děti Vaším oblíbeným publikem? A pokud ano, proč?
Když se zamýšlím nad novým projektem, nikdy nerozjímám nad tím, jestli zrovna tvořím knihu pro děti nebo pro dospělé. Moje tvorba vychází z mého přirozeného způsobu vyprávění příběhů, prostě ze mně vybublávají v této dané podobě. Je mi celkem jasné, že zbytek světa často v mých knihách vidí produkt určený dětem. Já ale rád ilustruji i knihy pro dospělé – moje kresby ale asi vždycky budou vypadat, jako by vypadly z obrázkových knih pro děti.
V každém případě jsou pro mě dětí obrovskou inspirací, kterou čerpám hlavně třeba při různých dílnách. Úžasná mi přijde otevřená dětská mysl, kterou neomezuje tolik složitých a divných struktur, jaké si v hlavě stavějí dospělí.








Hodně Vašich knih dětem představuje svět přírody a zvířat. Proč jste si vybral velryby a lemury?
Určitá obsese zvířaty také vychází z mých dávných zážitků, byla to zásadní součást mého dětství. Když jsem byl malý, byl jsem zvířaty a informacemi o nich naprosto pohlcen. Hodně okamžiků z dětství je pro mě spojeno s konkrétním zvířetem, v dané době mým nejoblíbenějším. Sice jsem už vyrostl, ale tohle se u mě vlastně moc nezměnilo – i nyní se zjevují noví a noví oblíbenci z říše zvířat. A tak o nich píšu příběhy.

Vaše knihy vycházejí v mnoha zemích. I v České republice jsme se dočkali – minulý týden vyšla v češtině Vaše kniha O životě lemurů. Můžete nám o ní něco říci?
Kniha se točí okolo otázky: Jak se lemuři dostali na Madagaskar? Je to už něco mezi 90 a 40 miliony let! Někdo tvrdil, že připluli na vorech z polínek a zbytků rostlin, někdo zase podporuje názor, že když se Madagaskar odpojil od Afriky a Asie, tak lemuři na nově vzniklém ostrově prostě uvízli.
Ve skutečnosti to ale nikdo neví, tak proč bychom se měli honit za nějakou finální pravdou, když si můžeme domýšlet tolik legračních možností?




Už tento týden budete mezinárodní hvězdou festivalu malých nakladatelství Tabook v malém českém městě Tábor. Jak vnímáte prezentaci svých knih na festivalech?
Festivaly mám moc rád, zvlášť ty komornější jako je Tabook. Vždycky se těším, že poznám nové lidi a seznámím se s uměleckou a nakladatelskou scénou v místě, kam mířím. Do Česka jsem se kvůli velkému množství práce ještě neměl možnost podívat, a tak se do Tábora moc těším!
Předpokládám, že na Tabook jedete představit především nově vydanou knihu O životě lemurů. Na co se Vaši noví fanoušci mohou v Táboře těšit?
Knize bude určitě věnovaná velká část prezentace. V Táboře bude k vidění výstava mých ilustrací, ve které se to bude lemury jen hemžit, ale obsahuje i další díla z mých autorských knih. A k tomu budu mít takové povídání o své tvorbě. Moc doufám, že se mé knihy i ilustrace budou českým čtenářům líbit!



Andrea Antinori (nar. 1992 v italském Recanati) studoval v Urbinu a Barceloně, žije v Bologni. Od roku 2013 spolupracuje jako ilustrátor s různými italskými nakladatelstvími, v letech 2017, 2020 a 2021 byl vybrán mezi vystavující umělce na Veletrhu dětské knihy v Bologni. Proslulé nakladatelství Corraini pravidelně vydává Antinoriho autorské knihy (Je-li toto los (2015), Kniha o velrybách (2016), Velká bitva (2019), Pomerančovník (2021), které jsou oblíbené pro svoji hravost, veselost a humor. Zatím jediná Antinoriho kniha přeložená do češtiny, O životě lemurů, vyšla nedávno v nakladatelství Baobab.