„Co bychom nechtěly číst vlastním dětem, nebudeme nabízet ostatním,“ říká v rozhovoru Marcela Zachovalová, která s kolegyní Zuzanou Streichsbierovou založila knihkupectví Dlouhá punčocha v Brně

Jaký je váš profesní příběh, než jste se stala knihkupkyní?

Vystudovala jsem architekturu a pár let jsem pracovala v oboru. Dělali jsme zajímavé projekty a bavilo mě to. Ale ne tak, abych si dokázala představit, že to naplní celý celý můj život. Vždycky jsem vedle toho dělala ještě něco dalšího.

Pracovala jsem ve sdružení Baro, které propagovalo o africkou kulturu, tanec i hudbu,  pořádali jsme workshopy a s kamarádem jsem založila stránku Afro portál. 

Pak přišly děti a my jsme se přestěhovali z Prahy do Brna. Zjistila jsem, že se k architektuře vracet nechci, táhlo mě to jinam. Zkoušela jsem vyrábět hračky pro děti, založila jsem si takovou malou značku. Zároveň jsem potkala velice zajímavou skupinu žen, které zpívaly lidové písničky v projektu Královničky. Přidala jsem se k nim a zpívala s nimi. Se dvěma z nich jsme potom natočily CD Angatar, což je vlastně zpívaná pohádka o inuitském chlapci podle příběhu od Miloslava Stingla. Dál jsem se, už společně se Zuzkou, věnovala hračkám a do toho přišla myšlenka na Dlouhou punčochu… Musela jsem si vybrat, u čeho zůstanu, a Punčocha vyhrála.

Co vás přivedlo na myšlenku otevřít knihkupectví s knihami pro děti?

Souvisí to s těmi hračkami. Díky nim jsme byly pozvané na první ročník designového festivalu Mini v Praze, což pro nás byla docela pocta. Vedle nás mělo stánek knihkupectví Pinwheels (v současnosti Pinwheels není kamenným knihkupectvím, ale nadále se věnuje prodeji knih pro děti, pozn. red.), které jsme do té doby neznaly. Poprvé jsme viděly způsob práce výběrového knihkupectví, kdy neprodáváte všechno, co vyjde, ale jen to, co považujete za dobré. Celý víkend jsme strávily u nich, utratily jsme tam většinu toho, co jsme si vydělaly, a uvědomily si, že ještě mnohem víc než hračky nás baví knížky. A Zuzka potom navrhla, abychom zkusily otevřít podobné knihkupectví u nás v Brně.

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie