Pokračování napínavé sci-fi série očima desetiletého Viktora

Hvězdonauti: Vážná hrozba je druhým dílem série Hvězdonauti, která vypráví o konci lidstva a vyslání skupinky pěti dětí s cílem najít ve vesmíru nové místo k životu a tím zachránit, co se ještě zachránit dá.

V recenzi prvního dílu jsem podrobně popsal, jak je příběh napsaný, jak autor používá český jazyk, jak knížka funguje – jak je rozčleněn, co všechno najdete v textu i okolo něj, kdo jsou hlavní hrdinové a co se s lidstvem děje. Opakovat se by byla asi nuda. A tu já nemám rád, a proto si dovolím tohle všechno přeskočit a vrhnu se rovnou do děje druhého dílu. A vám, co jste nečetli ani recenzi prvního dílu ani první díl, určitě doporučím nejdříve si jedno nebo druhé přečíst. 

„DUM-DRUM-DUM! DUM-DRUM-DUM! DUM-DRUM-DUM!“ Čekali jste, že to právě odstartovala kosmická loď Naděje řízená osobními roboty řady R.U.R. a Země mizí v dáli? Ani náhodou! Ten hluk totiž dělá Boris. Právě kropí kulometem drony Čínské spolkové republiky. Přetahovaná o Afriku mezi USA a Čínou se sice táhne už přes třicet let, ale ještě nikdo nevyhrál. Asi je to kvůli vlně modernizace na válečném poli: vojáky vystřídali roboti a drony. Obě válčící strany sice tvrdí, že všechny jejich stroje mají v sobě pevně a nesmazatelně zabudované tři zákony robotiky od Isaaca Asimova a že válka nemá lidské oběti, ale víte, jakou platnost asi mají oficiální prohlášení válčících zemí… V tom shluku lží a falšování jako kdyby svět zapomněl, že v Africe také žijí lidi. 

Kniha tedy začíná tím, jak našich pět hrdinů, Venado, Boris, Ark, Koko a Liu, zachraňují z Afriky lidi a odvážejí je do bezpečí.  Poté, co se dozvíme, že „čokoláda je univerzální lék na všechno“ a „válka je vůl“, se kapitán Venado otočí na posádku útočící helikoptéry, ale místo ní vidí hlavu svého osobního robota Panch, nad ním se zvedalo víko hibernační kapsle a my se ocitáme na palubě Naděje. 

Posádka se nejdříve seznamuje s Marií, centrálním počítačem, který naprogramovala Liu v umělém spánku. Než se děti stačí rozkoukat, Marie objeví neznámý objekt, se kterým se Naděje, pokud nezmění kurz, střetne za sedmnáct a půl hodiny. A do toho se zničehonic z hlubin vesmíru objeví obří bubliny, které začnou do kosmické lodi narážet. Teprve když tuto hrozbu vyřeší, můžou si děti v klidu užít umu robotického kuchaře Gilliama. A kvůli této pasáži doporučuji knihu číst v horkých letních dnech. Báječné barevné zmrzlinové hody a neuvěřitelné kombinace chutí, které Gilliam vymýšlí, vás dozajista ochladí. A to ještě nevíte, že tahle dobrota se v knížce servíruje hned několikrát. 

Z pohodičky posádku vytrhne až zavirovaná Marie a musím říct, že tahle kapitola je fakt pěkná legrace. Pak ale začne přituhovat – kolabuje strojovna a blíží se vesmírní piráti. Ti místo pozdravu vysílají plazmové torpédo. A pak jejich vyslanci dají Naději ultimátum: „Buď se nám odevzdáte a my si vás rozebereme, nebo vás rozstřílíme a potom si vás rozebereme taky…“

Jak tenhle vesmírný střet dopadne? Jaké další výzvy musí děti zvládnout? Co dělá ve vesmíru Buddy Holly a čím pomohl posádce Elvis Presley, to už musíte zjistit sami. A určitě se u toho nudit nebudete.

Viktor Nikl, 10 let

PS:

Zajímalo by mě, s kým z posádky Naděje byste zašli na zmrzlinu.

PS 2:

Já bych si dal s Liu banánovou s gumovými medvídky. Obojí totiž miluju. 

PS 3:

A nevíte náhodou někdo, kdy vyjde další díl?  

ŠINKOVSKÝ, Martin. Hvězdonauti: Vážná hrozba. Praha: Euromedia Group, 2022.