Viktorovo ohlédnutí za sci-fi knihou Hvězdonauti

Kniha Hvězdonauti: Naděje je prvním dílem série Hvězdonauti. Už když jsem ji vzal poprvé do ruky, věděl jsem, že to bude něco výjimečného. Tlusté tvrdé desky s oblými rohy a plastickým vystupujícím názvem, který nahmatáte i v úplné tmě, no a hlavně ilustrace na přebalu, která vypadá, jako byste se koukali okýnkem vesmírné lodi do nekonečného neznámého prostoru. 

Kniha vyplnila moje představy podle prvního dojmu. Jde o dobrodružný příběh z blízké budoucnosti, kdy se planeta Země kvůli klimatickým změnám a válečným konfliktům, o kterých se dozvídáme teprve v průběhu knihy, pomalu stává nedobrým místem k životu. Vědci dokonce už v roce 2048 sestavili Harmonogram kolapsu. Jde o supertajný projekt, který řídí plukovník Stanley a doktor Adams, a který říká, že na záchranu lidstva je už pozdě. Proto nejlepší vědci a technici sestavili vesmírnou loď Naděje, která má za úkol najít pro lidstvo novou obyvatelnou planetu. A to je úkol pro hlavní hrdiny této knížky. Je to parta pěti dětí, sirotků, které doktor Adams vytipoval pro jejich výjimečné nadání a talenty. A tady jsou: 

Venado (11 let | kapitán Naděje) –⁠ nadprůměrně inteligentní malý zlodějíček, který dokáže uniknout organizovaným a dobře vycvičeným milicím, které udržují nadvládu bohatých nad městem Fabrika. Toto město je známo pro své špatné zacházení s obyčejnými lidmi. 

Koko (10 let | první pilotka Naděje) –⁠ skvělá a nebojácná pilotka, která se živila taxikařením v Paříži, hlavním městě Federace Evropských států (FES). Svůj taxík nejen skvěle řídila, ale dokázala si ho také přebudovat na multifunkční dopravní prostředek, který dokáže jezdit, létat a možná i plavat.

Liu (9 let | navigátorka a první důstojnice na Naději) –⁠ matematický génius. Už v tak útlém věku řeší rovnice a případy, se kterými si dlouho lámou hlavu i ti nejlepší matematici na Zemi. Je to bezpochyby nejchytřejší členka této party.

Ark (12 let | druhý pilot Naděje) –⁠ expert na řízení čehokoliv, co se pohybuje, bratr Borise, hlavního mechanika. Vyrobil Borisovi mechanickou ruku poté, co o ni přišel. Na Naději se dostal tak, že Boris bez bratra nechtěl jet. Vyniká také mezi ostatními svým malým vzrůstem. Jsem zvědavý, jestli toho v dalším díle nějak využije.

Boris (9 let | hlavní mechanik Naděje) –⁠ vynalézavý a zručný mechanik, přesný střelec, Arkův bratr. Přestože přišel o pravou ruku, tak i s tou novou, umělou rukou si poradí s opravou čehokoliv. Navíc dokáže přebudovat stroje na úplně jiné. 

Tak tohle je posádka Naděje, která v prvním díle prochází výcvikem na kosmonauty na základně Pirx na odvrácené straně Měsíce v kráteru Mendělejev. Každý člen dostane osobního robota řady R.U.R., kterého si může přizpůsobit svým potřebám vzhledem, vybavením, chováním i vyjadřováním. Během výcviku a testů musí děti dokázat, že jsou lepší než druhý tým, který chce vyslat do vesmíru plukovník Stanley. Druhý tým tvoří ti nejlepší z nejlepších vojáků na planetě Zemi. 

Nebudu prozrazovat, v jakém úkolu tým dětí porazil vojáky. To už odhalíte sami po přečtení této knihy. Já si myslím, že těch 116 stránek přečtete, ani nebudete vědět jak, protože je totiž skvěle napsaná a čte se skoro sama. 

Kniha je rozdělená do kapitol. Ty na sebe navazují a občas jsou tam časové skoky, kdy postupně odhalujete, co se na Zemi stalo, kde a proč se zrovna hrdinové nacházejí. Tohle trochu detektivní skládání mě moc bavilo a prostě mi to nedovolilo knížku odložit. Jeden den jsem četl až do půlnoci. Příběh se čte moc dobře. Líbí se mi taky, jak mluví hlavní hrdinové. Třeba děti mluví sebevědomě, vtipně a občas i dost drsně a drze. Ale to se dalo čekat, když si ve světě musely poradit sami bez rodičů. Také se tu střídají dva druhy písma podle toho, jestli jde o příběh a mluví třeba děti, nebo roboti. Robotická řeč je psána jiným písmem, který připomíná písmo na starých modelech počítačů. Na přebalu knihy se píše, že je to pro čtenáře od 7 let. Občas se v textu vyskytne nějaké cizí nebo nové slovo související s vesmírným výcvikem nebo robotikou, které si asi sedmiletý čtenář bude muset vyhledat ve slovníku nebo se zeptat rodičů, co to znamená. Ale třeba já mám na knížkách i ta nová nebo cizí slova rád. Taky mi připadalo zajímavé, jaká citoslovce si autor vymyslel. Třeba zrovna „FFFÚPŠŠ! ŠVUP!“. Hádejte, co by to mohlo být?

Tahle knížka hezky propojuje text a ilustrace. Kromě textu tu jsou zábavné komiksy, které si dělají legraci z toho, co se zrovna v tom místě příběhu odehrává. Také jsou v knize ještě na různých místech otištěny tři jakoby naskenované tajné dokumenty o zahájení a ukončení stavby lunární základny Pirx a popis Harmonogramu kolapsu. V knize je ilustrací tak akorát. Většinou černo-bílé, hodně realistické. Na první a poslední straně knihy je technický nákres kosmické lodi Naděje s detaily.

Chci ještě přidat krátkou citaci o tom, kdo je Martin Šinkovský (autor) a Ticho762 (ilustrátor). Je to totiž podobně zábavné a vtipné jako celá kniha.

„Martin Šinkovský se svým androidím přítelem, který se ukrývá pod továrním označením Ticho762, jednou omylem sestrojil stroj času. Bohužel se mu zatím nepodařilo zjistit, jak tento stroj vypnout, proto je odsouzen k neustálému skákání v čase. Ve volných chvílích píše různé příběhy, ve kterých se snaží dokumentovat, co při cestování v čase zažil. Jeho tvorba je tak nepochopena a řazena mezi dětskou a pohádkovou literaturu.“ Chacha.

„Ticho762. Jde o androida s vysoce vyvinutou umělou inteligencí v oblasti výtvarného umění. Jeho humanoidní kamarád jej jednou požádal, aby pořádně dotáhl jeden šroubek na jakémsi vynálezu, a od té doby s ním putuje časem podle náhodného klíče. Jelikož je jeho umělá inteligence výrazně vyšší než u Šinkovského, dává do pořádku věci, kterými jeho člověčí přítel dělá mezi lidmi zmatek. Většinou v podobě srozumitelných obrázků.“ Chachachaaaa.

Knížku moc doporučuji, bude bavit děti, jak kluky, tak holky, a i některé rodiče. Moji rodiče byli na knížku zvědaví, a tak jsem jim ji četl nahlas a byla to vždy zajímavá společná chvilka. Knížka má v sobě i hodně témat, o kterých si můžou děti s rodiči doma povídat. Třeba: 

  • Co všechno dnes roboti umí
  • Cestování do vesmíru
  • Jaký talent se hodí v krizi
  • Jak to, že se pořád válčí
  • Vojenský výcvik a poslušnost
  • Spravedlnost ve společnosti
  • Přežije lidstvo?

Mám spoustu dalších otázek o tom, co bude s dětmi dál a jestli se jim podaří splnit tu misi. Na knihovně už na mě čeká další díl. Tak zatím ahoj. 

Viktor Nikl, 10 let

ŠINKOVSKÝ, Martin. Hvězdonauti: Naděje. Praha: Pikola, 2021.