Napínavá fantasy kniha očima Barta

Kniha je obecně velmi poutavá a napínavá, její atmosféra není nepodobná atmosféře současné, ale v knížce za to nemůže ruská invaze na Ukrajinu, nýbrž celkové kolísání hospodářské situace v zemi, kde hlavní hrdinka jménem Sigrún žije. V jejím světě, stejně jako posledních několik týdnů v našem, panuje nejistota a strach. 

Takto vypadá jedna dějová linka této knihy, druhá je v podstatě pravý opak. 

Na rozdíl od obyčejné městské dívky, která žije v nejistém světě, se druhá hlavní hrdinka má jako v bavlnce. Její příběh vypráví paní jménem Lilian. Druhá hlavní hrdinka je totiž princezna prastaré a mocné říše jménem Pangea, její otec tak dbá o její bezpečí, že Havrantýnka nikdy pořádně nepozná bolest. Její otec, král této říše Dimon, se ale rozhodl, že pro svou dceru dobude celý svět. Pomocí prastarého zaklínadla, které se jeho prapředek naučil od mystických tří sester, se mu záměr daří, ale uvědomí si, že i když jeho dcera bude mít celý svět, tak stejně zemře. Proto se rozhodne dát půlku svého království tomu, kdo by dokázal princezninu krásu uchovat navěky. 

A tady vstupuje do knihy věc, která všechno obrátila naruby, Truhla času! Truhlu králi přinesou trpaslíci, které ale král nechá popravit, protože od něho nechtějí odměnu. Truhla je utkaná z pavoučího hedvábí tak hustě, že přes něj nepronikne ani čas. Havrantýnka je v truhle zavřená po několik let, ale občas ji navštíví chlapec jménem Kári. Jak Havrantýnka pozoruje, jak Kári stárne, rozhodne se z truhly utéct. Útěk se ale nepovede a nakonec skončí princezna zavřená v truhle se šípem v srdci. Celý Havrantýnčin příběh se udál v minulosti a teď se přesouváme do Sigrúnina času. Truhlu i s princeznou najde bývalý archeolog v prastarých ruinách královského paláce. Havrantýnku se šípem v srdci zachrání a zjistí, jak se truhly dají vyrábět ve velkém. Tak se obě dějové linky zcela nenásilně protnou. Archeolog poté truhly prodá celému světu a všichni se do nich zavřou. Ale Lilian Sigrún a ostatním dětem, které se probudily, poradí, kde archeolog bydlí. Továrnu na truhly otevřou a vypustí z nich pavouky, kteří truhly vyráběli. Ti truhly rozhryžou a všichni začnou svět obnovovat. 

Kniha člověka neomrzí a já ji přečetl najednou až do konce naprosto bez problémů, protože je přímo naplněná tajemnem a zajímavou historií obrovské říše Pangey. Většina postav mi přišla sympatická, až na krále Dimona, který neváhal zabít spoustu lidí, aby jeho dcera byla šťastná. Nejradši jsem měl asi králova počtáře Exela, který králi pomohl zosnovat plán na dobytí světa.

Konec mi ale příjde udělaný velmi narychlo a není moc propracovaný. Oproti celé knize, která je spíš klidná, je konec hodně uspěchaný a jen na pár stranách. 

Bartoloměj Rokyta

MAGNASON, Andri Snær. Truhla času. Praha: Argo, 2021.