Kniha, která oživuje tradiční řemeslnou techniku modrotisku. Prostřednictvím pohádkového textu a krásných ilustrací ji přiblíží dětem i dospělým

Najdete ji na typických moravských lidových krojích, ale i třeba na ubrusech či povlečení, dokonce i na šatech od moderních designérů. O čem je řeč? O látce, která je potištěná tradiční technikou zvanou modrotisk. Modrotisk je název nejen pro techniku potisku textilií, ale i pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto tiskovou technikou vyrábí. A technika modrotisku sice stále fascinuje, dokonce natolik, že se řemeslo dostalo v roce 2018 na seznam nehmotného dědictví UNESCO, ale pomalu se vytrácí a ztrácí se o ní povědomost.
Mnohé řemeslné dovednosti i povědomí o nich se dnes rychle vytrácejí. Autorka dětské knížky Apolenka z modrotisku, Romana Košutková, si tak na sebe vzala nelehký úkol –⁠ přispět k tomu, abychom o řemesle více věděli a okouzlovalo další a další generace stejně jako naše předky. Přibližuje proto technologii tradiční výroby modrotisku pomocí pohádkového příběhu.

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie