Veselé rýmované poskakování veršů o běžných dnech strhne při čtení každého, kdo si někdy představoval, jaké by to bylo mít doma opičku

Je krásně udělaná. To byla moje první myšlenka, když jsem vzala knihu Rýmovačky opičí do ruky. Marka Míková jako autorka textů, k tomu výtvarný svět Chrudoše Valouška, s redakcí Petr Borkovce a grafikou Juraje Horvátha – tým snů z nakladatelství Baobab! 

Temně růžová až fuchsiová barva obálky s velkým opičím portrétem okamžitě přitáhne vaši pozornost v jakémkoliv knihkupectví či knihovně, kde knihu prezentují takříkajíc frontálně, nikoliv jen jako slušně vychovaný hubený hřbítek, který „šlape lajnu“ a schová se až příliš dobře vinou své útlosti mezi ostatními tituly. Ale hned, jak máte Rýmovačky opičí v ruce, je vám jasné, že je to kniha krasavice. Pevné stránky celé palety barev – od růžové, přes žlutou, modrou až po olivovou, v jemných nádeších luxusního pudrového třpytu. Že si to moc nedokážete představit? Věřte mi, ani pro mě nebylo lehké najít slova, to se musí vidět, každopádně je to krása. A pak ty celostránkové ilustrace opičky a jedné velice sympatické dámy, a taky obrázky mrkví skákajících šipku do hrnce, lahví, na které se dá dobře foukat, padajících švestek, nebo tančících opů na předsádce, plus jedné opice s lopatkou a smetáčkem v ruce, která na předposlední straně zametá puntíky. Nebo jsou to bobky? Ani bych se tomu nedivila. 

Když se mi konečně podařilo odtrhnout oči od té vizuální jízdy, začetla jsem se.

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie