Na trhu knihy o menstruaci dosud chyběly, tématu se vždy pouze okrajově dotkly publikace o dospívání, které jen zopakovaly známé informace, ale na detailnější otázky už neodpověděly. Teď konečně máme k dispozici knihy, které nemluví jen o biologických pochodech, ale věnují se i pocitům, nezbytným proprietám a společenskému kontextu.

Překvapuje mě, jak často se stále setkávám s názorem, že knihy týkající se intimního života, a to jak dívčího, tak chlapeckého, nejsou nutné, protože o takových věcech se přece dospívající „všechno dozví, až to bude potřeba“, a to od rodičů nebo od někoho podobně světa znalého a informovaného. Ehm, ehm. I přesto, že jsem do puberty vstupovala vyzbrojena anatomickým atlasem, velice racionálními a sdílnými MUDrodiči a o šest let starším bratrem, velmi jsem tehdy toužila po nějaké literatuře, kterou bych si mohla přečíst v klidu a tichosti a která by zodpověděla i otázky, o nichž jsem zatím netušila, že bych je mohla chtít položit. To je totiž základní komunikační překážka v rozhovorech o intimitě… „Až se budeš chtít na něco zeptat, tak přijď.“ Ale já nevím, na co se chci zeptat! Já prostě chci vědět. Chci být informovaná. Zatím nevím, co mi není jasné, když tomu nerozumím. Ptát se budu, až to přijde a budu potřebovat druhý názor na stávající situaci. 

Tento článek je součástí obsahu Knihovny Mravenčí chůvy (dříve Online magazín o knihách pro děti).

Pořiďte si vstupné do Knihovny a získejte roční přístup k více než 150 recenzím, rozhovorům, podcastům a dalším článkům ze světa literatury pro děti.

Více informací získáte na stránce: mravencichuva.cz/chci-knihovnu-mravenci-chuvy/

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!

Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie