Drobná knížka o velké cestě malého Dráčka do království Zar. Cesta je to magická, lákavá i plná překážek, které vyvolávají obavy

Autoři: Egon (7 let) a Daniela R.

Překvapilo mě, jak se znenadání v životě malého Dráčka objevil Sarn, veliký kouzelník, který zprvu vypadal jako skříteček. Vlastně všechno kolem nás vidíme tak, jak dokážeme, přes brýle vlastní zkušenosti. S knížkou jsem strávil dlouhou dobu, byla to i moje velká cesta ke čtenářství, ale nikdy mě neodradila ani složitějším jazykem, ani množstvím postav, které na své cestě za svým domovem Dráček potkal. Příběh plyne hladce a lákavě, takže si občas ani nevšimnete, kolik jste toho přečetli. Jindy zas přečtete jen malý kousek a musíte si o tom, co se stalo nebo co se v knížce popisuje, povídat a povídat.

Postavy v příběhu je snadné si představit ve vlastní hlavě. Představám pomáhají krásné ilustrace, které knížku doplňují. Mám rád knížky o přírodě i dobrodružství, a příběh hrdiny, který putuje krajinou a poznává přátele i ty, kteří mu v cestě brání, jsem si vážně užil. Myslím, že ostatní děti by mohly ocenit tajemnost příběhu, jeho zvraty a kouzelné rozuzlení. Já jsem s ní strávil hezké chvíle při čtení i později, když jsem o ní vyprávěl bratrům a mluvil s matkou. U nás se pořád mluví a staráme se o to, jak se druzí cítí. V knížce je tohle také, Dráček má staršího přítele veverčáka Ořešáka a bez něj by jeho dobrodružství nebylo úplné. Já si oblíbil i vlčího krále Chara, který byl pro Dráčka silným nepřítelem.

Knížku jsem četl s matkou, která si užívá nevšedních slov a vyjádření, to je její velká radost ukazovat nám, jak různě se dají stejné věci popisovat a jak slovy vytvořit náladu.

Knížku už čtou moji starší bratři, kteří si užívají i její dvojjazyčnost.

Na Dráčka a jeho dobrodružství budu rád vzpomínat.

ROCHE, Petr. Dráček/ Little Dragon. Praha: Meander, 2018.