Kniha Trikolora je kniha o Sametové revoluci, o kterou se už dlouho zajímám, říká Šimon 

Autor: Šimon, 11 let

I když je kniha původně určena pro děti od 9 let, je v ní poněkud podrobně vyobrazeno, jak policajti ubližují občanům Prahy. Na začátku knihy je pohled na demonstraci, na které říkají lidé účastnící se demonstrace různá hesla, která se tehdy používala na protikomunistických protestech (jako na příklad „Jakeše do koše“ nebo také „Na Štěpána bez Štěpána“). Pro někoho, kdo s tématem Sametové revoluce teprve začíná, je na konci slovníček s vysvětlením pojmů. Na začátku knížky je předmluva od zpěvačky Marty Kubišové

Kniha je zpracovaná formou komiksu. Líbilo se mi, že kniha obsahuje novinové výstřižky z doby vlády KSČ a mohl jsem se tím pádem podívat, jak se o situaci z roku 1989 psalo v tenkrát nejpoužívanějším médiu. Překvapilo mě, že ilustrátoři dospělé postavy a dívky nakreslili celkem normálně, ale chlapce nakreslili s nerealistickými tvary hlav. Také mě zarazilo, že jednoho sedmnáctiletého mladíka nakreslili autoři tak, že vypadal jako John Lennon, za což by tenkrát mohl mít potíže s KSČ, hlavně za dlouhé vlasy.

V knize jsou použity různé druhy písma a všechny jsou dobře čitelné. Knížka mně bavila, asi i díky tomu jsem ji přečetl za dva večery.