Jednou z vystavujících na blížícím se Tabooku bude i ilustrátorka a grafička Nikola Hoření. Co ji v poslední době baví a proč se vyplatí vyrazit do Tábora s plnou peněženkou?

Vaše jméno je dobře zavedeno především ve spojení s nakladatelstvím Meander, a to nejen díky ilustracím knih. Vytvořila jste logo pro podcast Meandry dětské literatury, pomalovala zdi v kamenném obchodě, spolupracovala na aktuální výroční výstavě nakladatelství v DOXu. Čím vším pro Vás Meander je?

Meander je pro mě srdcovka. S paní nakladatelkou Ivou Pecháčkovou jsme se ještě v době, kdy jsme se neznaly, potkávaly při venčení psů (shodou okolností obou beaglů), protože jsme od sebe bydlely jen o ulici dál. Ale seznámily jsme se až při práci na knize Příhody matky přírody od Radka Malého. Moc ráda pro ně ilustruji, protože vydávají skvělé knížky, a taky se mi s nimi dobře spolupracuje.

V roce 2021 Vám vyšla druhá autorská kniha z plánované série celkem šesti leporel o základních emocích, Ida se raduje. Ovlivňuje Vás ve výběru zobrazených situací i vlastní mateřství? Na jaká další témata se mohou čtenáři těšit?

Třetí díl už je ve výrobě, tentokrát to bude Hubert se vzteká. Pak je v plánu ještě Tonča se leká, Tobiáš se štítíArne žasne.

Mateřství mě ovlivňuje určitě. Už jenom tím, že se celý den k práci nedostanu, a večer se na kreslení už hrozně těším. Najednou je ten soustředěný čas tak vzácný, že mi ani nevadí spát tradičně 4 hodiny. Ale uvidíme, nechci to zakřiknout, zatím to tak už rok jde.

Nějakou záhadou dcera zatím kopíruje, na kterém dílu dělám, aspoň pro první tři díly to tak zatím je. Jenom to vypadá, že ještě neví, že ten o vzteku jsem už dokončila.

Každopádně mi teď ta série perfektně sedla, protože je to pro mě aktuální. 

Čemu dalšímu jste v poslední době věnovala nejvíce pracovní energie?

Minulý měsíc jsem také pracovala třeba na hledání rozdílů, které kreslím pro dětský časopis Raketa, nebo na animovaných gifech pro neziskovou organizaci Elixír do škol.

Sama o sobě říkáte, že Vás v poslední době nejvíc baví právě tvorba animovaných gifů. Čím je jejich tvorba specifická a je po nich poptávka i ve světě zakázek? Neláká Vás i animovaný film?

Mě láká všechno, kde se dá ilustrace rozhýbat. 

Mám slabost pro gify, počítačové hry, animaci, i úplné počátky iluze pohyblivého obrazu z historie: thaumatropy, flipbooky, zoetropy a podobně. Na podobném principu mi v nakladatelství Bylo nebylo vyšla autorská kniha, ve které obrázky rozhýbete tím, že listujete (jmenuje se Kéž by aneb kniha tužeb a je o nesplněných přáních). Mám gify ráda, protože je to taková jednoduchá, krátká animace, která třeba může fungovat ve smyčce. Užiju si s tím hrozně zábavy.

Zakázek na gify bohužel nemám mnoho, někdy je dělám sama pro sebe. Teď jsem ale zrovna několik gifů dodělala právě pro neziskovou organizaci Elixír do škol, která se snaží vytvářet podmínky pro smysluplnou výuku technických a přírodovědných oborů.

Už na začátku září proběhne knižní festival Tabook a vy budete vystavovat své dílo na Střelnici. Na co se návštěvníci mohou těšit?

Na Tabooku budu vystavovat ilustrace z posledních let, hlavně ty ke knihám, s těmi si totiž obvykle nejvíc vyhraju. 

Jak vy jako tvůrkyně Tabook, případně jiné knižní festivaly, vnímáte? Jezdíte na ně i sama?

Mám ráda hlavně ty komornější knižní festivaly, jako je Tabook, Knihex nebo třeba Litr. Tabook obzvlášť, je to pro mě doteď zjevení, že taková skvělá akce u nás vůbec probíhá. Je tam skvělá atmosféra, a každoročně jsou do Tábora zváni zajímaví autoři z Čech i ze zahraničí. Já si nejvíc užívám všechny ty skvělé výstavy, a taky to obří množství krásných knih. Tam se holt vždycky plácnu přes kapsu, nejde to jinak…

Nikola Hoření (1989)

Po SPŠG Hellichova studovala krátce na UJEP/FUD v Ústí nad Labem v ateliéru Grafický design II. Po roce studia odešla na UMPRUM v Praze do ateliéru Tvorby písma a typografie. Poslední ročník bakalářského studia strávila v ateliéru Ilustrace a grafiky, kde pokračovala i v magisterském studiu.

Ilustrovala například knihy pro nakladatelství Meander, Host, Maťa nebo Volvox Globator. V roce 2015 vyšel v nakladatelství Take take take její autorský komiks The School Trip, a roku 2016 „hýbací“ autorská kniha Kéž by aneb Kniha tužeb v nakladatelství Bylo nebylo. 

Nejvíc ze všeho ji aktuálně baví tvorba animovaných gifů.