Předvánoční zamyšlení nad současnou dětskou poezií, a povídání s autory o tom, proč poezii číst a kde ji hledat

Dětská poezie, nebo chcete-li poezie pro děti, je neodmyslitelnou literární kategorií každé domácí i školní knihovničky. Rytmus a rýmy jsou často tím prvním, s čím se děti vstupující do světa literatury setkávají. Nadšeně tleskají ručkama a my donekonečna opakujeme pojednání o kutálejících se bramborách a kuřátkách ztracených v obilí. Později zpovzdálí sledujeme, jaké verše dostaly děti zadáno ve škole přečíst, případně se naučit zpaměti. A pak… no, pak už většinou nic. 

Jako by tu ta láska k dětským říkadlům nikdy ani nebyla. Proč se to počáteční nadšení tak málokdy přetaví v zájem o poezii pro starší děti a dospělé? Píše se vlastně ještě kvalitní dětská poezie? Kde a jak ji hledat, pokud stojíme o to, aby ji naše děti měly k dispozici? 

Poslechněte si, co si o tomto tématu myslí zástupci českých autorů a nakladatelů – Šárka Svobodová, Radek Malý, Robin Král a Michal Šanda.

PS: Nezapomeňte, že si teď v zimě na poezii pro děti posvítíme a na Mravenčí chůvě najdete spoustu další poetické inspirace.

Foto: archiv autorky

Tento článek je součástí obsahu Knihovny Mravenčí chůvy (dříve Online magazín o knihách pro děti).

Pořiďte si vstupné do Knihovny a získejte roční přístup k více než 150 recenzím, rozhovorům, podcastům a dalším článkům ze světa literatury pro děti.

Více informací získáte na stránce: mravencichuva.cz/chci-knihovnu-mravenci-chuvy/

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!

Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie