Knihám pro začínající čtenáře se v současné době cíleně věnují jen dvě nakladatelství – Albatros a nově také Běžíliška. Jaké texty dětem v první třídě nejvíc vyhovují? Jsou knihy prvního čtení opravdu tím, co děti začnou číst nejdříve?

Moje děti se po prázdninách chystají do školy. Přijdou hodiny čtení. A tak jako laik začínám sledovat, s jakými tituly se setkávají začínající čtenáři. V podcastu se zamýšlím nad náročností textů určených oficiálně dětem v první třídě. Zvládnou takové čtení opravdu všichni, pro něž jde o první aktivně čtenářské setkání s knihou? Zeptala jsem se na okolnosti vzniku knih pro začínající čtenáře Zuzany Kovaříkové, zkušené redaktorky Albatrosu, která stojí v čele tvůrců tradiční edice První čtení, a také Františka Havlůje, šéfredaktora nakladatelství Běžíliška, které je teď se svou edicí UžČtu novým a zároveň jediným oficiálním konkurentem (nebo spoluhráčem?) Albatrosu na poli „oficiálního“ prvního čtení. Zajímalo mě, jak se do edice označené První čtení dostanou právě ty texty, které tam jsou, a také jsem chtěla vědět, proč se Běžíliška rozhodla vydat Zvíře, které není vidět Noemi Cupalové a Co musejí morčata Kláry Pondělíčkové pod hlavičkou nové edice určené prvočtenářům.

Zaposlouchejte se, a když budete chtít, dejte nám vědět, jaké máte zkušenosti s prvními tituly předkládanými dětem v první třídě vy. Budeme se moc těšit! 

Tento článek je součástí obsahu Knihovny Mravenčí chůvy (dříve Online magazín o knihách pro děti).

V současné době Knihovna prochází úpravou.

Pracujeme svižně a rychle jak mravenci v mraveništi, abychom vám již brzy mohly nabídnout přístup ke všem článkům, podcastům a videím. Pokud o ně máte zájem, stačí nám napsat na e-mail kontakt@mravencichuva.cz a my se vám ozveme s nabídkou, jakmile bude připravená.

Děkujeme! Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie