Knihkupectví Malá medvědice v Mikulově založily Jana Vrbková a Iveta Vrbková Vašíčková na jaře. O začátcích, plánech a specifikách vedení malého knihkupectví pro děti na jižní Moravě

Jaký je váš profesní příběh, než jste se staly knihkupkyněmi?

Jana: Vystudovala jsem germanistiku a skandinávská studia na Masarykově univerzitě a jsem také čerstvou absolventkou ateliéru Divadlo a výchova na DIFA JAMU. Měla jsem celý život štěstí na dobré pracovní příležitosti. Mohla jsem pracovat ve Švédsku a na Islandu. V Česku jsem nějakou dobu působila jako lektorka na jazykové škole. Momentálně jsem na mateřské dovolené a od května máme společně s Ivetou Malou medvědici. 

Ivet je úplně čerstvá maminka, jedna z nejinteligentnějších a nejempatičtějších bytostí, kterou znám. Nerada o sobě píše. Je dobrá přítelkyně. Miluje knížky a rozumí jim. Do našeho knihkupectví se po nocích vkrádala i během šestinedělí, aby se podívala, co máme nového.

Co vás přivedlo na myšlenku otevřít knihkupectví s knihami pro děti?

Jana: ​Během svých studií jsem hodně s literaturou pro děti pracovala. Naprosto jsem jí propadla, když jsem bydlela ve Švédsku. Koncept knihkupectví, které se zaměřuje výhradně na literaturu pro děti a mládež znám ze zahraničí. Překvapilo mě, že u nás jich tolik nenajdeme. Potom se objevilo úžasné knihkupectví Dlouhá punčocha, pravidelně jsem tam chodila. Napadlo mě, proč to taky nezkusit. Někdo začít musí. Pak jsem navštívila knihkupectví Zlatá velryba v Olomouci a nadchla jsem se tak moc, že jsem oslovila Ivet. A bylo.

Iveta: ​S myšlenkou otevřít v Mikulově výběrové knihkupectví zaměřené především na děti přišla Jana. A já měla to štěstí, že si mě vybrala za parťáka.

Ale než přišlo samotné definitivní rozhodnutí pro otevření knihkupectví, tak jsme samozřejmě probíraly otázky, proč chceme knihkupectví, proč zrovna zaměřené na děti, atd. U mě toto rozhodnutí podpořilo to, že to byl vždycky můj sen pracovat s knihami. A hlavně v té době, když jsme to řešily, jsem otěhotněla a bylo víc než jasné, že knihy pro děti se u nás doma budou objevovat víc a víc.

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie