O nabitém pracovním programu, snech, životních radostech i oblíbených knihách si můžete více přečíst v rozhovoru

Křehké obličejíčky dívek, výrazné oči, jemnost, něha, krása, přírodní motivy, ale také slabost pro puntíky a proužky, to neodmyslitelně patří ke stylu oblíbené ilustrátorky Ivony Knechtlové. Její rukopis je nezaměnitelný, poznáte ho na první pohled. Ivona Knechtlová je oblíbená ilustrátorka nejen u dětí, ale i u dospělých. 

Chtěla jste od malička kreslit?

Ano, kreslila jsem celé dětství a už jako malá jsem si přála jednou ilustrovat knihy pro děti.

Žádnou uměleckou školu jste nevystudovala. Kreslíte podle sebe. Vnímala jste někdy jako handicap, že nejste vystudovaná výtvarnice?

Úplně nevím, jestli to nazvat handicapem, ale samozřejmě mě to ovlivnilo. Ačkoli jsem o ilustraci snila od dětství, vstoupila jsem do světa ilustrace celkem pozdě, jen pár let nazpět. Že to nakonec opravdu zkusím, jsem se rozhodla, až když jsem byla na mateřské s druhou dcerou. Když jste samouk, o to víc se musíte snažit a pracovat na sobě, aby bylo možné ostatním dokázat, že na to máte. S každým obrázkem se člověk učí a posouvá dál. Ale zároveň je to ohromně zábavné vše zkoušet a objevovat. Kromě kreslení si někdy vyrábím i své barvy, inkousty, uhly, míchám akvarely. Je to prostě celé zábava. U tohoto přesně platí, že cesta je ten cíl. 

Odmítáte někdy nabídky nebo si vybíráte, co budete ilustrovat a co nikoliv?

V současné době ano. Má kapacita je omezená, protože ilustrovat obrázkovou knihu trvá několik měsíců. Aktuálně domlouvám ilustrace na druhou polovinu roku 2023, a tak musím řadu projektů odmítat i z časového důvodu. Logicky si pak člověk vybere spíše projekty, které se mu líbí a na kterých chce pracovat, které ho někam dál posunou. 

Kolik času vám zabere vytvořit celostránkovou ilustraci?

To je dost rozdílné, velmi záleží na tom, co konkrétně na ilustraci bude. Pokud je hodně detailní, tak to může trvat i několik dní. Jsou ale ilustrace, které jsou hotové v rámci hodin.

Jaké techniky kresby se vám osvědčily a ráda je používáte?

V současné době mám úplně nejraději akvarel a pastelky. Ale používám ráda i kvaš, různé voskovky a pastely. Ilustrace pro knihy kreslím převážně v iPadu v programu Procreate. Často do nich ale používám i ručně namalované textury a obrázky, takže je to pak taková mixed media digitální koláž. 

Ve Vašich ilustracích jsou vidět často i přírodní motivy. Kreslíte často a ráda v přírodě?

Přírodní motivy kreslím moc ráda, ale nekreslím je přímo v plenéru. Někdy, když je hezky, kreslím na zahradě, kde pěstuji své oblíbené květiny. Ale většinou si květy, listy a větvičky fotím nebo nosím domů a tam pak v klidu pracuji.

Čtenáři Vás mají hodně spojenou se sérií knih Anna ze Zeleného domu. Nejvíce barevných ilustrací má první díl, v ostatních už žádné nenajdeme. Bylo to přání nakladatelství?

Ano, toto bylo rozhodnutí nakladatelství. První díl, kdy je Anna malá, je prý více určen dětem. Ostatní díly, kdy už je Anna dospělá, jsou určeny spíše pro starší i dospělé čtenáře, kterým se již do knih barevné celostránkové ilustrace tak často nedávají. 

Ilustrujete také časopisy o vaření. To je trochu odlišná práce než klasická ilustrace. Co Vám to dává?

Ilustrace pro časopisy jsem dělala několik let, ale tato spolupráce už asi před dvěma lety skončila. Aktuálně bych na ni ani neměla časové kapacity. Byla to ale báječná zkušenost především s ohledem na trénink. Každý měsíc nový a jiný obrázek a tedy i nová výzva. 

Netajíte se tím, že je Vaším snem ilustrovat knížky pro děti, ale také napsat vlastní autorskou knížku. Už byl čas k tomu podniknout nějaké kroky?

Sním o tom už dlouho, vlastně také od dětství, a pevně doufám, že se to jednou podaří, ale v současné době nemám žádný volný čas se takovému projektu věnovat.

Ví se o Vás, že ráda čtete. Máte nějakou oblíbenou knihu pro děti a mládež, ke které se ráda vracíte i v dospělosti?

Má nejoblíbenější knížka v dětství byly Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Četla jsem ji snad tisíckrát, malovala si obrázky a dokonce vymýšlela další kapitoly. Když jsem byla o něco starší, milovala jsem knížky Arthura Ransoma o Vlaštovkách a Amazonkách. A teprve nedávno se svými dcerami jsem objevila od Astrid Lindgrenové knížku Lotta z rošťácké uličky a musím přiznat, že si ji často pouštím jako audioknihu i teď, jen tak pro radost. Je opravdu kouzelná.

Je nějaká Vámi ilustrovaná kniha, která je zároveň Vaší srdcovkou?

Určitě je to Anna ze Zeleného domu, první díl.  Knihu jsem dřív sama nečetla, ale viděla jsem v 80. letech televizní seriál a už tehdy jsem si Annu zamilovala. Popravdě ilustrovat Annu byl můj tajný sen a o to větší překvapení bylo, když opravdu jednoho dne přišla nabídka na ilustrace z Albatrosu. Aktuálně je mou srdcovkou i nová obrázková knížka Jak si vychovat sourozence, která je o dvou malých sestrách.  Knížka je určena menším dětem. Do ilustrací jsem přidala i pár obrázků, které malovaly mé dcery. Je to zároveň knížka, která mi zatím zabrala nejvíce času. 

Máte nějaký umělecký vzor, ke kterému byste se chtěla přiblížit?

Nevím jestli přiblížit, na to bych si ani netroufala myslet. Miluji dílo Egona Schieleho a Amedea Modiglianiho. Pokud jde o současnou dobu, obdivuji italskou ilustrátorku žijící v Paříži Beatrice Alemagnu.

Co Vám ještě dělá v životě radost?

Mé dcery, rodina, zahrada, procházky, květiny, umění, knihy, nakupování uměleckých potřeb… a každý obyčejný okamžik jako déšť, dešťové bubliny na kalužích, hudba, padající sníh, čerstvě nasbírané kaštany, hrnek kávy, upečený koláč, toho by bylo strašně moc… Také mi dělají radost výlety a cestování, ačkoli to teď bohužel není tolik aktuální. 

Se kterou postavou z Vámi ilustrovaných knih byste ráda šla do kavárny?

Jednoznačně s Annou ze Zeleného domu.

Máte nějaké motto, kterým se v životě řídíte? 

Asi to není jen jedno motto, určitě jich je víc, například:  

  • Své sny má každý ve svých rukách.
  • Není cesta ke štěstí, štěstí je cesta. 
  • A jednoduše… užívat si drobné okamžiky každého dne a vážit si toho, co mám.

Prozradíte své plány do budoucna? Na jakou knížku se můžou Vaši fanoušci v nejbližší době těšit?

Aktuálně jsem dokončila obrázkovou knihu pro menší děti Jak si vychovat sourozence, kterou napsala Tereza Pařízková a která vyjde teď na podzim v nakladatelství Pikola. Dále mne čekají tři krásné knížky, které napsala Daniela Krolupperová, a pak opět další pokračování Anny a Valentýnky. Později pak také volné pokračování knížky Báječná škola pana Scotta od Miroslavy Salajkové.

Děkuji Vám za rozhovor. Přeji stále plný diář pracovních nabídek a ať se brzy dočkáme další knížky!

Foto: archiv Ivony Knechtlové

Ivona Knechtlová ilustrovala například sérii knih o Valentýnce (Albatros, 2018–2020) a Anně ze Zeleného domu (Albatros, 2018–2020), Stelu a 16 huskyů (Pikola, 2019), Stelu v zemi tučňáků (Pikola, 2020), Báječnou školu pana Scotta (Kazda, 2020) či Mechovou vílu (Pikola, 2021). Na svém kontě má také úctyhodný seznam knižních obálek, např. Sen o Zeleném domě (Albatros, 2020) či Magické srdce (Mladá fronta, 2019). Její ilustrace mají nezaměnitelné kouzlo. Ilustrovat knížky pro děti je jejím splněným snem.