O nás

Jsme Julie a Marie, mravenčí chůvy. Staráme se o malé i velké čtenáře.

Mravenčí chůva a troška odvahy

Nezalekneme se, že u nás ročně vychází kolem 2500 knih pro děti a mládež. Je to hodně, ale my víme, podle čeho se orientovat. Snažíme se knihy vybírat a třídit tak, aby to svoje našel knihovník, který hledá, co pořídit do dětského oddělení. I učitel, který toho má denně nad hlavu, ale chce třeťákům v hodině češtiny doporučit knihy, které je budou vážně bavit. Nebo rodič s dítětem, který je při příchodu do knihkupectví ztracený. Věřte nám, chápeme to.

Nezalekneme se ani toho, že 53 % dětí ve věku 6–8 let se alespoň jednou týdně věnuje hraní elektronických her. Nemusíme asi připomínat, že s přibývajícím věkem je číslo ještě vyšší. Nesnažíme se s hrami soutěžit o přední místo. Zároveň ale věříme, že kniha je silný nástroj a může být dobrý přítel, když se dítě o něco zajímá.

Nezalekneme se témat jako je smrt, migrace nebo holokaust. Děti si zaslouží nacházet odpovědi (a někdy i další dobré otázky) na témata, se kterými se v životě mohou setkat.

Na tom všem nám záleží, když:
  • tvoříme obsah Online magazínu o knihách pro děti;
  • nezapomínáme přitom ani na starší děti;
  • připravujeme Knižní balíky, ve kterých seskupujeme nejlepší knižní i neknižní zdroje na vybraná témata;
  • sosáme novinky ze světa literatury pro děti;
  • domlouváme se s dětmi, o kterých knihách chtějí psát, a text jejich recenze připravujeme na web. Zatím nejmladšímu pisateli bylo šest let a věřte, že je o co stát;
  • děláme spoustu jiné mravenčí práce, kterou chceme pomoci vyznat se v knihách pro děti především rodičům, učitelům a knihovníkům. Pokud mezi ně patříte, kontaktujte nás na kontakt@mravencichuva.cz. Pokud mezi ně nepatříte, ale zajímá vás naše práce, ozvěte se nám také.

Přečtěte si o nás v médiích

Také píšou o Pročteném létě 2022

Kdo jsme

Marie Podvalová

Je ráda s dětmi v přírodě. Vystudovala speciální pedagogiku a pracovala jako logopedka. Spolupracuje při tvorbě Ben Já Míny – časopisu pro předškoláky. Baví ji dobré naučné knihy, v poslední době si oblíbila komiksy přibližující novodobou historii. Zkoumá je se svými dvěma syny.

Julie Dominika Zemanová

Má blízko k umění. Vystudovala teorii a dějiny filmu. Vede už pátým rokem Ben Já Mínu – časopis pro předškoláky. Nejvíce ji oslovují neotřelé bilderbuchy (obrázkové knihy) a knihy pro děti na témata, která hýbou společností. Bilderbuchy prohlíží se třemi dětmi.

V týmu se to lépe táhne

Julie i Marie jsou rozené týmové hráčky. Se spoustou úkolů potřebují pomoc, žádají zpětnou vazbu a baví je věci tvořit s více lidmi. A proto přizvaly do Mravenčí chůvy několik skvělých spolupracovnic.

Dominika Grohmann
redaktorka, webmasterka a grafička

Veronika Peslerová
redaktorka a knihovnice

Alena Schagen
redaktorka a korektorka

Marika Zadembská
redaktorka a knihovnice

Jindra Žáková
redaktorka, pedagožka a fotografka

Petra Žallmannová
redaktorka a lektorka

S kým spolupracujeme

2veverky
Matadorky, které se výběru a prodeji kvalitních knih pro děti věnují už pěknou řádku let. V říjnu 2020 otevřou brány nového pražského knihkupectví. Sídlit bude v Holešovicích a s výběrem vám rády pomohou.

Dlouhá punčocha
Brněnské knihkupectví v širším centru města. Marcela a Zuzka vyzobávají z nabídky to nejlepší, úplnou smetánku. Do Brna i přes svůj eshop dostávají také knihy ze zahraničí. Bývají to skvosty.

Zlatá velryba
Obohacuje už tak krásnou Olomouc svým prostorným a dobře vybaveným, dětem vstřícným knihkupectvím Terezy a Yvony. A prozradíme vám, že Zlatá velryba se do názvu dostala díky jedné z knížek, kterou Tereza napsala.

Komu fandíme

Tabook, festival malých knižních nakladatelů
Každoročně je to pro nás svátek vyrazit do Tábora a vidět pohromadě tolik kvalitních knih. Baví nás knihy pro dospělé, ale nejraději máme, jak asi tušíte, knihy pro děti. Obzvlášť si užíváme nabídku nakladatelů, kteří přijedou ze zahraničí.

Malá medvědice
Zná dobře i tu nejdžunglovatější džungli knih. Každému mláděti i dospělákovi poradí, jaká kniha je pro něj ta pravá. Máte-li blízko na jižní Moravu, konkrétně do Mikulova, nezapomeňte se tam zastavit.

Na poličce
Mikroknihkupectví Na poličce je malý projekt z Moravského Krumlova, obchůdek s knihami pro děti a mládež, jehož s láskou vybíraná nabídka se vejde tak akorát na poličku.