„Vlastnímu knihkupectví toho člověk odevzdá strašně moc a nelze se mu věnovat jen napůl,“ říká Tereza Pařízková z knihkupectví Zlatá velryba v Olomouci, které založila se svou maminkou Yvonou.

Jaký je váš profesní příběh, než jste se staly knihkupkyněmi?

Vystudovala jsem scenáristiku a dramaturgii na FAMU a poslední roky studií jsem se zaměřila na tvorbu pro dětského diváka. Spoustu let jsem pracovala s dětmi na zaoceánských lodích americké společnosti a potom jsem se při práci v knižním nakladatelství dostala přímo k dětské literatuře. V té době jsem napsala svou první knížku pro děti a knihy začala i překládat. Založila jsem literární agenturu Twinkle Books Agency, která zastupuje řadu zahraničních nakladatelů dětské literatury a zprostředkovává práva na překlad jejich titulů do češtiny a slovenštiny.

Moje maminka, se kterou knihkupectví provozujeme, pochází z prostředí novinového vydavatelství. V současnosti se věnuje koordinaci vydávání několika firemních časopisů a také redaktorské práci a reportážní fotografii.  

Co vás přivedlo na myšlenku otevřít knihkupectví s knihami pro děti?

Naším snem bylo vytvořit místo, kde by to ožilo dětskou literaturou. Nejen samotnou nabídkou v policích, ale také předčítáním, knižními křty, kurzy tvůrčího psaní pro děti a dalšími akcemi, které by v dětech podpořily anebo třeba právě zažehly radost ze čtení. Zároveň jsme chtěly nabídnout výběr těch nejpovedenějších knih pro děti a mládež, která se ve velkých knihkupectvích často ztrácí v široké nabídce titulů, které každý rok vychází.

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie