Na jedné straně lidé, kteří svobodu berou, na druhé ti, kteří tu svou ztrácejí – nový román Timothéa de Fombella přináší zásadní téma a pestrý propletenec lidských osudů

Když svému -náctiletému dítěti nabídnete ke čtení román zasazený do 18. století, můžete si být (až na výjimky) celkem jisti, že se po něm dychtivě sápat nebude. Na pultech českých knihkupectví i stránkách knižních e-shopů ale nyní najdete knihu, do které když se i přes nechuť k čemukoli tematicky staršímu než 24 hodin dítě začte, tak už příběh z rukou a nejspíš ani z hlavy nepustí – první díl trilogie Alma s podtitulem Vítr se zvedá.

Tahle kniha má totiž do nezáživného historického románu daleko. Pravda, jedná se o příběh z konce 18. století. Příběh o afrických otrocích a otrokářských lodích. Příběh rozprostřený na třech stech stránkách, v němž galerii nesčetného množství rozmanitých postav popisuje vševědoucí vypravěč v klasicky lineárním sledu. Toho by se skoro lekl i dospělý, že? Jenže… Tím vypravěčem není nikdo jiný než Timothée de Fombelle, autor, od kterého se nudné klasiky nedočkáme, ani když příběh zasadí o půldruhé století zpět na hladinu klidně se pohupujícího moře. A tak Alma nabízí něco mnohem hlubšího než jen sondu do minulosti.

Tento článek je součástí obsahu Knihovny Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční vstupné a získejte tak přístup k více než 200 recenzím, rozhovorům, podcastům a dalším článkům ze světa literatury pro děti.

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie