Autoři: Nikol a Mikulášek

Jmenuji se Mikulášek a se svou maminkou Nikol bychom vám rádi představili knihu Mimi a Líza.

Tato kniha nás zaujala hned po rozbalení svou krásně ilustrovanou úvodní stránkou, na které jsou dvě holčičky – Mimi a Líza, z nichž jedna má velká modrá kukadla, kterými se dívá do světa, a druhá má oči zavřené. Na začátku knihy vypráví malá Mimi o tom, že svět okolo sebe nevidí očima jako ostatní děti – protože je slepá, ale vše vnímá dotykem svých rukou a ušima.

Do městečka, kde Mimi s tatínkem bydlí, přijede jednoho dne velké stěhovací auto, ze kterého vystoupí Líza – veselá, střapatá holka s šaty plnými barevných puntíků. Obě kamarádky bydlí v jednom domě a setkávají se při společném hraní, kdy spolu zažívají pohádková dobrodružství v říši jejich fantazie. Mimi učí Lízu vnímat svět okolo sebe jinak než pouze očima a Líza jí zase vypráví o tom, co vidí.

Stanou se tak nerozlučnými kamarádkami. Naučí se spolu například nebát se tmy, nebo se vydají hledat tajuplný Stínostrom na balkón pana Zelinky, na kterém se ocitnou v obrovské džungli, mezi zlomyslnými liánami, které na ně nachystají spoustu nebezpečných nástrah.

Mimi a Líza budou bojovat s obrovskou žábou a na konci se ocitnou v krásné zelené zahradě, plné květin, kde najdou svůj vysněný Stínostrom, pod kterým si mohou hrát v horkých letních dnech.

Tato krásná kniha pomáhá dětem lépe pochopit svět nevidomých a vysvětlit jim, že tenhle handicap není žádnou překážkou pro to, aby dosáhli svých cílů.

Úryvek z knihy:

„Tatínek říká, že jsem jeho sluníčko. Ale já jsem sluníčko nikdy neviděla. Jen cítím, jak mě hřeje. Ani svoje hračky nevidím. Ožijí, až když se jich dotknu prsty. To však není zázrak. Víte, já jsem slepá. Svět vidím rukama a ušima, a trochu dokonce i nosem a jazykem.“

Kniha se nám velmi líbila. Mého čtyřletého syna zaujaly pestrobarevné ilustrace, kterých je tato kniha plná. Mně osobně se líbila volba tématu, o kterém kniha pojednává. Některá slova mi však připadala pro menší děti trošku složitější. Doporučila bych číst dětem od 6 let.

KEREKESOVÁ, Katarina, MOLÁKOVÁ, Katarína, SALMELA, Alexandra. Mimi a Líza. Praha: Slovart, 2017.