Vezměte ke čtení vaše nejmenší – stanete se na chvíli obry a zažijete spolu jeden neobyčejný den. Nikam nemusíte spěchat, protože s knížkou Terezy Šiklové čas běží jiným, „obřím“ tempem

„Kdyby jeden den trval celý rok, byl by to ten nejkrásnější den na světě.“

Poprvé jsem se s knihou a autorkou Terezou Šiklovou potkala na knižním festivalu TABOOK v Táboře letos v září. Naše workshopy/čtení probíhaly souběžně po oba dny a já po očku sledovala, jak se rodí noví obří obrové pod rukama těch nejmenších dětí. Samozřejmě jsme se synem Oliverem vyrobili taky jednoho. Dodnes zdobí vchodové dveře bytu, a chrání tak celou rodinu. 

Nenápadnou, útlou knihu s minimalistickou obálkou jsme si přivezli domů a teď mezi dalšími zdobí naši rodinnou knihovnu. Neváhala jsem a hned za pár dní jsem ji použila jako ústřední motiv rodinného klubu MRKni v knihovně Třinec.

Více o klubu MRKni se dozvíte v rozhovoru s autorkou metodického listu.

Popíšu vám, jak můžete knihu Obr prožít na čtenářském klubu, v hodině literatury, v knihovně, ale i doma s dětmi.

Aktivita před čtením

Zamyslete se s dětmi, co se vám vybaví, když se řekne OBR. Slova si společně zapisujte na papír. Se staršími dětmi můžete přemýšlet nejen nad tím, jak vypadá, ale také jaké má vlastnosti. V tento moment děti vychází ze svých zkušeností, z jiných příběhů a pohádek. 

Vybaví se vám jiná kniha, která také vypráví o životě obrů? Mně hned padla na mysl komiksová kniha Smrkovec Kláry Břicháčkové.

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie