Otevíráme Pročtené léto knihou o 2. světové válce a velkém mysliteli
Řeč je o knize Tajemný kufr pana Benjamina tchaj-wanské autorky Pei-YuChang. A vybraly jsme ji pro „otvíračku” záměrně.
Ačkoli si v Mravenčí chůvě myslíme, že čtení nás má především bavit, zdá se nám, že se to nijak nevylučuje s tím, že knihy mohou být dobrým pomocníkem, když hledáme odpovědi na náročné otázky. A to jistě ty kolem 2. světové války i filozofie jsou.
Walter Benjamin byl významný německý myslitel a kniha vypráví příběh o tom, jak se nacisté během války chtěli zbavit všech lidí, kteří se chtěli zbavit lidí, jejichž myšlenky by mohly ve společnosti zasít nejistotu o platnosti nacistického světonázoru.
Hned v tomto bodě obrázkové knihy pro předškoláky i malé školáky se nabízí ptát se: Kdo všechno byl pro nacisty hrozbou? A proč se nacisté tolik báli lidí, kteří měli určitý původ, vyznávali konkrétní náboženství či psali knihy nebo se před válkou jinak podíleli na myšlení společnosti?
Možná vás napadá, proč si vůbec takové otázky s dětmi klást. Nabízíme několik odpovědí:
💠Když si děti v našich rodinách začaly hrát na vojáky a válku, prožívaly jsme to s obavami. Ony to pojímaly jako hru, ale v nás se mísily představy o válkách, mrtvých a devastaci kultury. Měly jsme potřebu to s nimi sdílet. Ne jim jejich hry brát a zakazovat, ale podělit se s nimi i o náš pohled a to, co v nás jejich hry vyvolávají. A knížky jako je ta o Walterovi Benjaminovi nám v tom často pomáhají. Znáte to i vy?
💠Během dne si občas my dospělí sdělujeme zprávy o tom, co se děje ve světě. A občas jsou mezi nimi i ty, jež se týkají válek. Nesdělujeme před dětmi nic o masakrech, ale slovo „válka” občas padne. Nejčastěji je to o válce v Sýrii, protože ta se stále odehrává. Děti to pochopitelně zajímá. Když se ptají, snažíme se jít spíš po principech, které válečné situace způsobují. A na 2. světové válce, o které je knih pro děti výrazně více, se nám to lépe vysvětluje. Dělí nás čas a téma známe ještě dobře ze školy a vlastní četby. A co vy – mluvíte před dětmi nebo s dětmi i o nelehkých událostech ve světě?
💠Děti v našich rodinách nás často vidí s knihou. Pro předškolní děti to je dost možná fascinující zážitek. Někdo kouká do knihy, ani přitom nemluví a přitom si čte. Přemýšlí nad řádky. Co se to s ním vlastně děje a proč to dělá? Možná i takové otázky si děti kladou. Nebo nekladou, ale vnímají to. A příběh Waltera Benjamina ukazuje, že za nebezpečné se mají i myšlenky, které se uchovávají v knihách. Proč mají vlastně takovou moc? Přemýšleli jste nad tím někdy?
💠V knize Tajemný kufr pana Benjamina je také důležitou postavou paní Fittko. Pomáhala lidem dostat se přes hranice do bezpečí. Stojí za záchranou 80 000 životů. A sama ten svůj v boji s nacisty ztratila. A i s tím děti občas přicházejí. Zajímá je, kdo stál na druhé straně. Zda se našel někdo, kdo měl dost odvahy a snažil se být nápomocen druhým, jejichž život byl v ohrožení. Když si o válce vyprávíme, vyvažujeme tím bezmoc, která se nás snadno v tu chvíli zmocní. I pro každodenní život jsou podobné příběhy pro nás velmi inspirativní. A mohou být i pro děti. Jaké příběhy o odvaze inspirují vás? A znají a mají v oblibě nějaké i děti, se kterými jste si blízcí?
Napadají i vás nějaké důvody, proč se s dětmi bavit o válkách?
Jsme vděčné, že nám knihy pro děti pomáhají ukázat, vysvětlit anebo vyprávět o něčem, co je těžké. A když jsou ty knihy navíc zajímavě udělané, jako je ta o Walterovi Benjaminovi, může to být i radost.
Vaše mravenčí chůvy
Julie a Marie