Šimon, 4 roky

Lichožrouti od Pavla Šruta. Je o lichožroutech, kteří jí ponožky, ale vždy jen jednu z páru! Líbí se mi všichni lichožrouti a jejich průzkumnické výpravy. Je to sranda.

Hroch, Kilián a Mikuláš, 9 + 6 + 36/3 – takže průměr je 17 let (ale doporučený věk je 12)

Naši kluci (9 a 6) teď pronikli do tatínkovi komiksové knihovny a uchvátil je Usagi Jodžimbo – japonský knižní seriál od Stana Sakaie (v českých vydáních je použit anglický přepis: Usagi Yojimbo, pozn. red.). Je to příběh samuraje králíka inspirovaný slavným šermířem Mijamotem Musašim a starými legendami. Komiks svými náměty, myšlenkami i stylizovanou kresbou osloví jak kluky, tak tatínky, a mohou plnohodnotně sdílet společné čtení. Pro samostatné čtení (tj. bez rodiče připraveného vysvětlit potřebné) bychom doporučili věk 12+, přeci jenom život králičího samuraje a jeho zvířecích přátel i nepřátel může být dost drsný.

Klímovi, 5 a 3 roky

Na poličce nám leží Prázdniny pošťáka myšáka. K téhle knize se rádi vracíme, protože nás moc baví, že kromě krátkého příběhu jsou stránky plné obrázků, kde vždy najdeme něco nového, starší syn tam má co počítat a mladší, která u dlouhého čtení moc nevydrží, s námi aspoň chvíli prohlíží. A velká výhoda je, že když potřebuji obstarat miminko, děti se zatím zabaví prohlížením. Ilustrace jsou krásné a vtipné. Baví nás všechny!

Ivča, 36 let

Čtu Klub divných dětí. Knížky Petry Soukupové mě baví vždy. A to i ty, které jsou primárně určené dětem. Tahle je o čtyřech moc zajímavých dětech, které jsou ale v očích většinové společnosti divné… Kniha vás vtáhne svou čtivostí, báječným popisem prožitku a místy i napínavostí. Její jediná nevýhoda, že se na poličce dlouho neohřeje :).  Pro mě jako rodiče to má i veliký přesah v tom, jak se dívat na talenty a dary svých dětí, jejich jedinečnost a nesklouznout k hodnocení a posuzování.

Barbora Kneblová + děti M. a R., 30 + 6 + 4 roky

Co by se stalo, kdyby od Daisy Mrázkové. Interaktivní povídací knížka plná nádherných obrázků a inspirace. Spolutvůrci příběhů jsou samy děti.

Šimon Kučera, 11 let

Na poličce mi zrovna leží knížka iPohádka od Karla Kovyho Kováře. Baví mě, protože je vtipná, dobře se čte a je napínavá. Příběh je o království, které se připojilo k internetu a tím se hodně věcí zkomplikovalo.

Ondřej Kučera, 13 let

V poličce mám zrovna Dračí knihu, kterou jsem nedávno dočetl. Je o klukovi, který našel v knihovně prázdnou knihu se zvláštním papírem, ve které se objevují hádanky. Je hodně vzácná a magická. Spousta bídáků a tajemných osob se snaží tu knihu získat. Líbilo se mi, že je to napínavé a v ději se střídá příběh tvůrce knihy a toho kluka, který ji našel.

Kamila Půlpytlová a děti, 41 let

S dětmi jsme dočetli knížku Sally Jones a dopis od mrtvého (Jakob Wegelius), kterou vřele doporučujeme. Napínavé dobrodružství gorily Sally odehrávající se v Portugalsku i Indii nás bavilo od začátku do konce. A začínáme číst Děvčátko Momo a ukradený čas (Michael Ende).

Na poličce se mi právě válí dvě knihy. Pomalu a pozorně pročítám knihu Sapiens (Yuval Noah Harari), kterou oceňuji za komplexní náhled na příběh lidstva. A doslova hltám syrové příběhy Sběratel dýmek od finské spisovatelky Katji Kettuové (také autorka Porodní báby).

A jaká knížka leží na poliččce vám?

Pište nám odpovědi spolu s fotkou na kontakt@mravencichuva.cz, zveřejníme je v příštím čísle Online magazínu.