Voda je fascinující živel. Nechte se jím inspirovat k mnoha aktivitám

Voda se vyskytuje v mnoha skupenstvích a podobách. Je to fascinující živel. O tom svědčí i množství knih pro děti, které o vodě v poslední době vyšlo. O knihách, které formou básní, příběhů či populárně-naučných textů vyprávějí o vodě, jsme psali v předchozím článku Online magazínu. V tomto článku najdete třicet aktivit pro děti od nejmenších čtenářů po ty největší, které na některé z knih a materiálů z předchozího článku volně navazují a všechny do jedné se týkají vody.

Hrátky s vodou pro nejmenší čtenáře (2–4 roky)

Jak maluje déšť 

Déšť může malovat nebo také dotvářet dětské obrázky. Nejmenší děti mohou na papír jen v tenké vrstvě nasypat nejrůznější barevné sypké pigmenty (potravinářské barvivo, barvy na textil nebo na vajíčka) a papír opatrně přesunout ven či na parapet na jemný déšť nebo mrholení a pozorovat, jak déšť maluje.  Až se jim bude zdát obrázek dost probarvený, přenesou ho dovnitř, nechají uschnout a mohou ho i domalovat. Je též možné vodovkami či anilinkami namalovat jakýkoliv obrázek, který si děti nechají na jemném deštíku „rozmlžit“ a změnit na dešťovou krajinu.

Voda stoupá a stoupá

Na jednoduchém pokusu si můžete s dětmi ukázat, jak voda cestuje rostlinou vzhůru. Od kořenů až nahoru k listům a květům. Rostliny nemají žádnou pumpu ani čerpadlo, ale mají v sobě zabudované cévní svazky, jakoby svazky brček, kterými voda sama vzlíná. Připravte si s dětmi sklenici s vodou obarvenou potravinářským barvivem (doporučujeme červenou či modrou barvu) a ponořte do ní nějakou bílou květinu. Na jaře sněženku ze zahrady, v létě kopretinu nebo bílou růži, v zimě můžete použít lístek čínského zelí nebo kedlubny či zakoupený bílý karafiát. A pozorujte. Co se stane?

Moře doma

Pokud se nemůžete či nechcete vypravit k moři, ale přesto byste ho dětem rádi trochu zprostředkovali, udělejte si třeba mořské odpoledne všemi smysly doma. Rozložte na zem modré šátky či látky, usaďte děti do lavorku, poslouchejte nějakou relaxační hudbu se šuměním moře a zapalte si vonnou svíčku či aromalampu s mořskou vůní. Zavřete oči a povídejte si s dětmi o moři. Nebo si prohlédněte nějakou vhodnou knížku. Co třeba hravé verše pro nejmenší v knížce Mít moře na dvoře?

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie