Voda je všude kolem nás. V nejrůznějších podobách. A právě o vodě je nejnovější souhrn zajímavých knih a materiálů.

Voda je všude kolem vás v nejrůznějších skupenstvích i v nejrůznějších podobách. Lidské tělo tvoří z velké části voda, voda je nedílnou součástí přírody, 70 % zemského povrchu tvoří moře a oceány. 

O tom, že voda je krásná a pro nás i pro ostatní přírodu nezbytná, jistě nikdo nepochybuje. Ani o tom, že je třeba ji chránit a šetřit s ní. Ale jak na to? 

Voda je kapka, voda je vločka, led, pára, pramen, potůček, déšť, rybník, řeka i oceán.

A to všechno v knížkách a materiálech z přiloženého seznamu najdete. Příběhy a vyprávění, která se odehrávají okolo vody či přímo v ní, i encyklopedické a naučné texty o vodě, vodních prostředích a organismech, které ve vodě a u vody žijí. Jistě si položíte mnoho otázek a dostanete mnoho odpovědí. 

Knihy i materiály si můžete vzít s sebou ven a poznávat a zkoumat vodu i přímo v reálu. A pokud se ani letos nedostanete k moři, nezoufejte. Vezměte nějakou vodní knihu k českému rybníku, kochejte se, čtěte a užívejte si.

Knihy o vodě

Knihy o vodě pro nejmenší čtenáře (Ochutnávač / Prohlížeč)

Samá voda 

Autor textu: Josef Brukner
Autor ilustrací: Jiří Fixl
Nakladatelství: Albatros (2012)
Komu je určena: ochutnávač, prohlížeč

O tom, jak voda putuje krajinou a jak se postupně mění, je knížka pro nejmenší s tvrdými listy Samá voda. Voda ve všech podobách od deště až po oceán. Veršovaná vyprávění o kapkách, potůčku, řece či vodopádu jsou vpletena do obrázků a doplněna ilustracemi zvířat a rostlin, které mohou malí čtenáři ve vodě či u vody pozorovat. Knížka zodpoví i první zvídavé otázky, jak to s tou vodou v přírodě vlastně je, a jemně, ale přitom důrazně ukazuje i těm nejmenším krásu i nezbytnost vody. „Ať jí máme vždycky dost / pro zdraví i pro radost!“

Mít moře na dvoře

Autor textu: Jindřich Balík
Autor ilustrací: Jiří Kalousek
Nakladatelství: Albatros (2013)
Komu je určena: ochutnávač, prohlížeč

Knížka pro nejmenší s tvrdými listy o moři a o tom, co se v něm a kolem něj děje zajímavého. Malí čtenáři se prostřednictvím hravých veršů a rozpustilých obrázků seznámí nejen s kapitánem a jeho neodmyslitelnou dýmkou, s plavčíkem či kormidelníkem, ale i s chobotnicí, mořským koníkem, barevnými rybkami či mořskou pannou. Kdo by nechtěl být alespoň na chvilku malým námořníkem a mít moře na dvoře!

Holčička a déšť 

Autorka textu: Milena Lukešová
Autor ilustrací: Jan Kudláček
Nakladatelství: Albatros (2019)
Komu je určena: ochutnávač, prohlížeč

Poetická knížka s minimem textu a mnoha celostránkovými barevnými ilustracemi vypráví o jednom nezapomenutelném letním dni. A také o holčičce, která si moc přála na ulici někoho potkat. Jednou se jí to podařilo. Potká samotný zosobněný déšť, který si venku hraje, a poznává, jak se před ním lidé chrání deštníky i jak se za deště chovají zvířata. A pochopí, že i za deště je venku krásně!

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie