Město je jako živý organismus. Vyvíjí se, roste, proměňuje, mění svůj tvar. A může být prima prostředím pro nejrůznější aktivity s dětmi

Nemusíme utíkat z města do přírody, abychom si užili nejrůznějších her a hrátek. I město může být místem, kde se tvoří, pozoruje, bádá a poznává. A o městě si klidně můžete povídat i na vesnici a v přírodě. Stačí, když si k ruce vezmete některou ze skvělých knih, které v poslední době o městech vyšly a o kterých jsme psali v předchozím článku Online magazínu. Jsou to knihy beletristické i knihy naučné, knihy o tom, jak město vzniká, jak se město staví, co všechno ve městě najdete, i o tom, jaká různá města po světě jsou. V tomto článku pak najdete mnoho aktivit pro děti od nejmenších čtenářů po ty největší, které na některé z knih a materiálů z předchozího článku volně navazují a všechny do jedné se týkají města.

Obsah:

  • Hrátky do města a s městem pro nejmenší čtenáře (2–4 roky)
  • Městské hraní a čtení s malými čtenáři (5–8)
  • Poznáváme město ze všech stran s velkými čtenáři (8+)

Hrátky do města a s městem pro nejmenší čtenáře (2–4 roky)

Hledačka ve městě

Existuje několik hotových hledaček po městě, kdy hledáte věci podle obrázků a odškrtáváte si, co jste objevili. Nějakou takovou obrázkovou hledačku do města si můžete také vyrobit na míru tomu svému městu. My ale vřele doporučujeme projít si s nejmenšími dětmi město společně s knihou Alice Nikitinové Venku. Kniha sama o sobě je vlastně hledačkou obyčejných, ale pro malé děti podivuhodných a neskutečných věcí. Podaří se vám ve městě najít průchod, vysoký komín, fontánu, zajímavý most nebo třeba jeřáb? V knížce je navíc ke každému obrázku i krátká, vtipná a snadno zapamatovatelná básnička. 

Za přírodou do města

Nejen v přírodě, ale i ve městě žije spousta živočichů (o rostlinách ani nemluvě), které lze poznávat a pozorovat. Městské prostředí kupodivu láká i mnoho ohrožených druhů, především hmyzu. Vyrazte společně s dětmi ven a pokuste se některé z nich najít. Lépe se vám samozřejmě bude dařit v parku se vzrostlými stromy či na nějaké zatravněné ploše, ale zkusit to můžete i přímo mezi domy. Podaří se vám objevit nějakého zástupce hmyzu? Když se dobře podíváte a sehnete k zemi, určitě najdete alespoň ploštici ruměnici či mravence. A co teprve hlemýžď nebo žížala! A když se na chvilku ztišíte a dobře zaposloucháte, možná uslyšíte i nějakého zpěvného ptáčka. A když nic jiného, na holuby budete mít štěstí zcela určitě. V jezírku či fontánce můžete mnohde pozorovat rybky, u řeky zase divoké kachny nebo labutě. A po setmění potkáte třeba i ve městě ježky! Za živočichy tedy nemusíme jen do divoké přírody, mnoho jich žije i přímo ve městech.

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie