V českém prostředí v poslední době vychází řada obrázkových knížek, které vyžadují od čtenářů vyšší míru zapojení. K těmto interaktivním titulům patří i – bohužel dosud nepřeložená – série o holubovi Mo Willemse.
V angličtině se dodnes traduje přísloví, že děti by měly být vidět, ale ne slyšet. Jakkoliv zastarale tohle pořekadlo na první poslech zní, připomínám si ho poměrně často, když se v politickém, vzdělávacím, ale také literárním diskurzu mluví o dětech – bez dětí. O to víc si pak cením knížek, jejichž hlavním (ale ne jediným) cílem je nechat dětský hlas zaznít. Mezi tyto knížky nepochybně patří i holubí série amerického spisovatele, ilustrátora, scénáristy a stand up komika Mo Willemse.
V roce 2003 vydal Willems, jeden z autorů populárního televizního pořadu Sezame, otevři se, svůj debutový bilderbuch s prvky komiksu Nenech holuba řídit autobus! (Don’t Let the Pigeon Drive the Bus!). Kniha získala značný ohlas mezi čtenáři i prestižní ocenění Randolpha Caldecotta. Willems na debut navázal dalšími tituly, například knihami Nenech holuba ponocovat! (Don’t Let the Pigeon Stay Up Late!, 2006) nebo Holub potřebuje vykoupat! (The Pigeon Needs a Bath!, 2014). Holubí řada se postupně rozrostla celkem na deset titulů včetně „pracovního sešitu“ (Don’t let the Pigeon Finish This Activity Book, 2012) a s rostoucím korpusem holubích textů začal autor hojně využívat možnosti autoreferenčních odkazů – epizodní hrdinové (například Kačátko) či epizodní motivy (touha po párku v rohlíku) cestují mezi jednotlivými tituly a fungují jako drobné humorné připomínky pro věrné fanoušky.