Nechte se provést knihou, v níž pokaždé můžete najít něco nového

Nejvíc na knize oceňuji, že si v ní najdou své jak smyslové, tak intuitivní děti.
Za mě je kniha Každý (se) počítá ideální do rodinných knihoven a školek i škol, protože se k ní dá vracet a bude bavit děti i dospělé. Neomrzí se, neokouká. Pokaždé v ní můžete najít novou informaci, nový příběh.

Na první pohled se může zdát, že kniha je o číslech a počítání, ale ona je taky o emocích, vztazích, příčinách, následcích a souvislostech. Je úžasná v tom, jak procvičuje pozornost (jednotlivými stránkami se prolínají osudy postav, místa i detaily v obraze). Je v ní toho tolik, až vám může jít hlava kolem už po půlhodině prohlížení. 

Nejde o knihu, v níž se vždy dají najít exaktní odpovědi – jak by se mohlo zdát tomu, kdo má dojem, že kniha je o počítání. Dvě děti sledující tentýž obrázek mohou mít velmi odlišné názory na to, kdo má radost, kdo se bojí, kdo spěchá, atd.

Na počátku není nikdo. Nula. Na konci je skoro osm miliard lidí. Potkáváme se doma, v lese, na závodech, svatbách, v parku, v dopravní zácpě, na demonstraci, na pláži u vody. A pokud ne, tak se, doufejme, zase brzy potkávat budeme.

Každá strana či dvoustrana knihy je zaměřena na počítání (od 0 do 30, následně 45, 50, 60, 65, 75, 85, 90, 100, 135, 200, 400, 1000, 7 800 000 000). Každé číslo v knize je doplněno krásnými a vtipnými ilustracemi a doprovodnými otázkami založenými na hledání v obrázku, ale i na sociálním čtení, vymýšlení příběhu, snění, fantazii. Všichni žijeme na jedné planetě, každý jsme jedinečný, každý (se) počítá. A jedním z nich jsi ty!

Kniha ve světě získala Cenu Severské rady za literaturu, cenu Nordic Council Literary Prize za nejhezčí vizuální zpracování, cenu Ragazzi Award za nejhezčí knihu roku 2018. Byla přeložena do více než 20 jazyků.

Kniha je určena dětem od 5 let, ale máme osobní zkušenost s dětmi mladšími a horní hranici bychom neudávali. Doporučujeme bez omezení věku!

Autorka Kristin Roskifte vystudovala obor ilustrace na univerzitě v Londýně. Pracuje v oblasti reklamy a designu a přes 15 let se věnuje knihám jako ilustrátorka a redaktorka na volné noze. Je autorkou osmi obrázkových knih pro děti. Podívat se můžete na její web: www.kristinroskifte.no.
(Zdroj informací o autorce: obchod.portal.cz/detska-literatura/kazdy-se-pocita)

Než se pustíte do čtení, prohlížení, vyprávění… HLEDÁNÍ

Kniha sama nabízí spoustu možností, jak s ní pracovat, ale já se pokusila jít ještě dál a ráda bych vám nabídla pár dalších tipů, nápadů a myšlenek, jak se dá uchopit.

V několika příkladech bych vám ráda ukázala, jak nad knihou můžete s dětmi přemýšlet, jaké myšlenky dál rozvíjet. Velmi na knize oceňuji, že si v ní najdou své jak smyslové, tak intuitivní děti. Práce s ní se dá uchopit několikero způsoby.

Pokud máte rádi řád, pořádek a správné odpovědi, potřebujete listovat od A do Z, směle do toho! Jen se připravte, že už u čísla 4 budete v úzkých.

Já bych doporučila si nejprve celou knihu prolistovat, klidně i několikrát, tam i pozpátku, vyprávět si o tom, co vidíte, ptát se dětí, co je zaujalo, dobře si všímat podrobností. 

Můžete to zkusit i jinak. Listujte náhodně, podle toho, která ilustrace se vám líbí, a vymyslete si vlastní příběhy i odpovědi k otázkám.

Sledujte jen jednu postavu, hledejte ji na každé stránce, vyprávějte její příběh.

Já osobně bych začala s rodinou pod číslem 5, ta je pro mě důležitým opakujícím se prvkem v celé knize a hodně otázek i odpovědí najdete právě u ní.

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie