Nechte se provést básnickou sbírkou Každá věc má něco společného se štěstím Petra Borkovce

Pár slov ke knize

Než jsem začala s knihou hlouběji pracovat, pomohlo mi si ji nejprve nacítit, lépe ji poznat, podívat se pod její obal, zjistit si více o jejím vzniku. V případě básnické sbírky Každá věc má něco společného se štěstím, jsem si mimo to, že mám načteny jiné autorovy knihy, přečetla rozhovor s Petrem Borkovcem pro Mravenčí chůvu o poezii pro děti, kde sbírku zmiňuje.

Měla jsem také možnost povídat si o knize s ilustrátorem Martinem Krkoškem. Známe se už delší čas, v minulosti jsme např. spolupracovali na projektu Čtenářský metr a výtvarných workshopech pro děti. Martin mi popsal podobnými slovy to, o čem mluví v rozhovoru i Petr Borkovec. Mluvil o spojujícím motivu vesnice, silném vlivu žen, babiček. Moc hezky také mluvil o motivu vody, deště, kaluže, rybníka, vody ve sklenici, kterou vnímá ve sbírce také on sám. Když uvažoval nad ilustracemi pro tuto knihu, plnou vzpomínek na dětství a rodnou náves, přemýšlel nad vzpomínkou jako o odrazu na vodní hladině – který může být hladký, přesný, ale také nějak pokřivený, zvlněný, rozvířený… 

Líbí se mi také hravost, s jakou Petr Borkovec básně pro děti píše. Myslela jsem na tento motiv při výběru aktivit pro lekci.

Důležitým motivem, který v knize vnímám, jsou vzpomínky na dětství, na babičku a dědečka, nejen ve slovech, ale také v obrazech a vůních.

A krásná tečka na závěr bude jedna zhudebněná báseň Beatou Hlavenkovou.

Tento článek je součástí obsahu Knihovny Mravenčí chůvy (dříve Online magazín o knihách pro děti).

V současné době Knihovna prochází úpravou.

Pracujeme svižně a rychle jak mravenci v mraveništi, abychom vám již brzy mohly nabídnout přístup ke všem článkům, podcastům a videím. Pokud o ně máte zájem, stačí nám napsat na e-mail kontakt@mravencichuva.cz a my se vám ozveme s nabídkou, jakmile bude připravená.

Děkujeme! Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie