aneb Několik tipů, které vám pomohou naladit se na společné čtení 

Možná to znáte: 

  • Z prohlídky v porodnici míříte rovnou do knihkupectví. Už delší dobu v hlavě převalujete myšlenku, že byste rádi po narození s miminkem četli. Ale jak na to? Kdy začít? A jaké knihy nakoupit? 
  • Dítko je už na světě, ale knihy jen okusuje. A vy si říkáte: co dělám špatně?
  • Tříleté dítě se v posteli před spaním převaluje, vy mu čtete pohádky, ale ono se převaluje a je jasné, že pohádku rozhodně neposlouchá. Ach jo, budeme spolu někdy moci číst normálně? Tak aby to bavilo nás oba?

Tak právě pro vás máme několik tipů. 

Nemějte přehnaná očekávání

Je úplně normální, že maličké děti knihy chtějí okusovat, čtou je vzhůru nohama, po chvíli je odloží a jdou si hrát s něčím jiným. Nevzdávejte to – dál své dítě obklopujte knihami, zvěte ho ke čtení, ale netlačte na pilu. I z „okusovače“ knih se může zrodit malý čtenář. Právě tady zaséváte semínko budoucího čtenáře. Dítě má jen nyní svoje vývojové úkoly, ve kterých ještě třeba nedokáže sedět na klíně a deset minut prohlížet knihu (bez okusování:)). 

Mimochodem, právě proto jsme knihy pro toto období označily v našem Přehledu knih štítkem Ochutnávač :). 

Mějte knihy všude tam, kde přes den i večer trávíte čas

Knihy pro děti nemusí patřit jen do dětského pokoje. Poličku s knihami můžete umístit do obýváku, ložnice, kuchyně… prostě kamkoli. Kniha může být také součást vaší výbavy, když vyrážíte ven. Protože malé děti fungují tak, že se zajímají o to, co vidí. A když knihy nevidí, nemohou si jich všimnout. 

Když se pustíte do společného čtení, věnujte se jen tomu

Prohlížet si po desáté ty samé koníčky a ovečky nemusí být vždycky pro dospělého ta největší zábava. Ale dítě se hodně učí z toho, co společně zažíváte a co spolu děláte. My vždycky myslíme na to, jak nezdvořilé by nám přišlo, kdybychom byly s kamarádkou a vytáhly při jejím povídání třeba mobil. Je to někdy těžké, ale pokud to jen trochu jde, věnujte dítěti pozornost a užívejte si společný čas. Mimochodem, různé výzkumy naznačují, že právě společné čtení je významným faktorem pro utváření čtenářství. Tak směle do toho!

A jak čtete s nejmenšími vy? Napište nám na e-mail kontakt@mravencichuva.cz. 

Vaše mravenčí chůvy

Julie a Marie

P.S.: Pokud hledáte, co společně číst, máme pro vás tip na naše knižní balíky Moje první knížky.