S autorkou a ilustrátorkou knihy Klub přátel hub Élise Gravelovou o tom, proč tvoří vtipné, podnětné a často překvapivé knihy pro děti

Jaká byla vaše cesta k tomu stát se autorkou a ilustrátorkou?

Začala jsem kreslit krátce po svém narození. Už ve školce jsem byla populární, protože jsem uměla kreslit princezny s dlouhými spirálovitými kadeřemi. Na střední škole mě pak holky neustále prosily, abych jim do diářů kreslila portréty jejich vysněných kluků. Měla jsem velký talent na kreslení svalů a chlupů na hrudi, což se hodilo později, když jsem ilustrovala svou knihu Le Grand Antonio (Velký Antonio, v češtině nevydáno – pozn. překl.). Později jsem studovala grafický design, kde je ilustrace nedílnou součástí tvůrčího procesu. Tam jsem si rychle uvědomila, že komunikovat nějakou zprávu za použití obrázků a slov je pro mě to pravé.

Když jste dokončila školu, co se dělo dál? Jak jste se dostala ke svojí první práci?

Když jsem vyšla ze školy, neměla jsem žádné klienty; byla jsem neznámý začátečník. Snažila jsem se potkávat s profesionálními ilustrátory, kteří mi říkali: „Rozvíjej svůj styl! Klienti si rádi najímají ilustrátory s dobře definovanými styly.“ A protože jsem ještě vlastní styl neměla, pracovala jsem hlavně na něm. Tvořila jsem plakáty pro své imaginární klienty. Umožnilo mi to procvičovat kresbu. Abych se při tom líp zabavila, vymýšlela jsem si dost legrační klienty a podivné produkty, které nikdy neexistovaly.

Tento článek je součástí obsahu Knihovny Mravenčí chůvy (dříve Online magazín o knihách pro děti).

Pořiďte si vstupné do Knihovny a získejte roční přístup k více než 150 recenzím, rozhovorům, podcastům a dalším článkům ze světa literatury pro děti.

Více informací získáte na stránce: mravencichuva.cz/chci-knihovnu-mravenci-chuvy/

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!

Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie