Srdcervoucí příběh dítěte hledajícího pravdu v těch nejtemnějších dobách
I když byla původně publikována jako povídka ve sbírce The Great War: Stories Inspired by Items from the First World War (2015), tato formátem útlá, ale příběhem neobyčejně silná knížka si plně zaslouží samostatné vydání, ve kterém navíc příběh nabral na intenzitě díky novým ilustracím Isabelle Arsenaultové.
Šedesátistránková novela vyžaduje pro přečtení minimum času, dopad na malého i velkého čtenáře bude ale obrovský a dlouhotrvající. De Fombelle a Arsenaultová společně podávají zdrcující pohled na možná nejstrašnější válku všech dob, válku, která byla v minulosti tak často přehlížena. Byla to ale právě první světová válka, která poprvé tak krutě využila technologického pokroku a odhalila nelidskost chemických a jiných inovativních zbraní. Možná i proto autor zasadil příběh právě do této doby, ve které se mimochodem příslušný orgán nazýval, mnohem zlověstněji než dnes, Ministerstvo války. Hrůzu nahánějícím faktem nicméně zůstává, že podobný příběh by se stejně tak mohl odehrávat během jakékoli jiné, klidně právě probíhající války.
Foto: Alena Schagen
A ještě jedna dobrá zpráva pro ty čtenáře, kteří si třeba na knihy v angličtině netroufají. Tím, že je kniha psaná z pohledu pětileté holčičky, jsou i její jazyk a slovní zásoba poměrně jednoduché a příběh snadno pochopitelný. Pokud jste v angličtině třeba i jen mírně pokročilí a zdatní pouze v přítomném čase, může být tahle kniha skvělý způsob, jak začít číst (klidně s pomocí slovníčku) souvislý text a chápat jednoduše vyprávěný, ale silný příběh.