aneb proč podporovat děti v jejich čtení

Komiksy vydané u nás v češtině prodělaly za několik posledních dekád velký vývoj. 

Zajímá se dítě o dějiny? Můžeme mu nabídnout celou plejádu historií se zaobírajících komiksů od knihy Milada Horáková Zdeňka Ležáka a Štěpánky Jislové až po Ještě jsme ve válce.  

Řeší dítě náročné období, protože se mu narodil sourozenec, ve škole zažívá trému nebo řeší zamilovanost? Pak by ho mohly okouzlit komiksy Rainy Telgemeierové

Má dítě rádo dobrodružné příběhy, ale ještě samo nečte tak zdatně, aby si užilo napínavý román? Nadchnout by ho mohly série Amulet, HildaZáleskautky nebo komiksy Joe-Todd Stantona. 

Dnes už máme v komiksu co nabídnout těm úplně nejmenším (Róza & Sam) i těm nejstarším (Jedno obyčejný léto, Laura Deanová mě zase nechala). 

Paleta témat je už také dobře obsazená – najdeme komiksy o osobnostech (Čáslavská), o kultuře v jiných zemích či jiných dobách (Jednou budeš Arab, Rabínův kocour), adaptace (R.U.R.), fantasy (Kosmo knedlíci, Super Spellsword Sága), ale i třeba o přírodě (Cesta do divočiny). 

Líbí se vám naše tipy na komiksy a chcete získat další?

Stáhněte si e-book s 15 tipy na komiksy, které děti baví!

Tento týden se v Pročteném létu věnujeme tématu O stopách. Mezi doporučovanými knihami najdete i komiks Jasmína – lovkyně záhad

Komiksů pro děti je zkrátka hodně, a myslíme si, že je mezi nimi i spousta kvalitních. Přesto se stále objevuje ve společnosti názor, že je komiks „horší literatura”. 

Pojďme si tedy ukázat 5 důvodů, 5 plus, která komiksy mohou do života dětí přinést. 

  1. Ať už dítěti předčítáte nebo už čte samo, ale ještě ne tak zdatně, může být pro něj opora v obrazu důležitá. Možná se díky němu lépe soustředí. Možná ho díky obrazu kniha víc baví. 
  2. Pro prvočtenáře může být komiks ideální volbou proto, že říká hodně obrazem. Když má komiks navíc krátké věty a ještě je psán třeba verzálkami, je pro něj mnohem snazší pochopit, o co v knize jde. Díky obrazu tak může číst knihu, která je na jeho úrovni, ale v psaném románu či povídce by to ještě nebyl schopen „učíst”. 
  3. Děj ztvárněný pomocí obrázků vzbuzuje představivost, obrazy nejsou vždy jednoznačné, můžeme nad nimi přemýšlet a všímat si detailů. Často můžeme prohlížet a číst komiks opakovaně, a přesto je zábavný.
  4. Komiks zpracovává celou řadu témat, a ty se tak mohou dostávat k dětem poutavým způsobem. A to i k těm, které třeba nerady čtou.
  5. Děti komiksy často baví. Má smysl je v jejich zájmu podporovat. Čtenářství se rodí ze zájmu, ne z donucení. 

A jak to máte s komiksem vy? Kupujete či půjčujete dětem komiksy rádi? Napište nám. 

Vaše mravenčí chůvy
Julie a Marie