S hudebnicí, herečkou, režisérkou i spisovatelkou Markou Míkovou o její knižní úrodě v posledním roce

Marko, na festival Děti, čtete?! chystáte autorské čtení z knihy Rýmovačky opičí. O čem Vaše kniha podle Vás je?

Jsou to takové básničky o opičce. Kdysi dávno jsme měli doma utěrku, na které byl vyobrazen pán, který putoval po známých pražských hospůdkách, no a u té poslední (myslím, že to bylo U Pinkasů) na něj čekala opička. Jako děti jsme tomu pánovi záviděli a chtěli jsme se k té hospůdce podívat, jestli tam ta opička není. Tatínek se smál. Když jsem psala tu knížku, tak jsem si na utěrku vzpomněla. 

Knihu ilustroval Chrudoš Valoušek. Jak se stalo, že se stal ilustrátorem knihy? A co to pro Vás znamená?

Vybralo ho vlastně nakladatelství Baobab. Já jsem se o tom, že to bude ilustrovat právě on, dozvěděla na Tabooku, kdy se na mě Chrudoš tajuplně usmál a pak vyndal z batohu červenou opici, která vřeštěla, a podal mi ji. Chvíli mi trvalo, než mi to došlo, protože Baobab měl moji knížku už dlouho a netušila jsem, že se chystá její vydání. Chrudoše znám už z dávných, pradávných dob, kdy vystavoval svoje obrazy kdesi na statku, kde jsem také hrála, takže jsem měla velkou radost a jeho ilustrace mě naprosto nadchly.

Když jsem knihu Rýmovačky opičí četla poprvé, přišlo mi, že je to i kniha pro dospělé. Co si o tom myslíte Vy?

Určitě je i pro dospělé. Všichni to říkají.

Kniha získala ocenění Zlatá stuha. Co to ocenění pro Vás znamená?

Měla jsem velkou radost a velice si toho vážím. Ta zpětná odezva je pro autora tolik důležitá. Já vnímám reakce dětí v knihovnách, kam chodívám číst ze svých knížek, velice intenzivně. Povzbuzuje mě to k dalšímu psaní, zdá se, že to má smysl. No a cena, to je ještě něco víc… 

V minulém roce Vám vyšly tři knihy. Již zmíněné Rýmovačky opičí, romantický příběh Kabát a kabelka a příběh s dramatickou a vážnou zápletkou Kluk v ohni. Jak se stalo, že se Vám během jediného roku podařilo napsat tři takto silné texty? 

Byly napsány v delším časovém rozmezí. Kluk v ohni vznikl tak před čtyřmi lety. Byl to silný zážitek, z oddělení popálenin ve Vinohradské nemocnici, který podnítil napsání této knihy, ale vlastně jsem nevěděla, komu tu knížku nabídnout. Martina Špinková předávala loni pozici šéfredaktorky Cesty domů a při loučení se mě ptala, jestli pro ně nemám nějakou knížku. Poslala jsem Kluka v ohni a líbil se. Adéla Procházková pak vybrala Jakuba Bachoríka, který knížku opravdu nádherně ilustroval. Oceňuji, že tohle nakladatelství vydává knížky s nelehkými tématy. Je to důležité. 

Rýmovačky opičí, jak už jsem zmínila, mělo nakladatelství Baobab také dlouho, takže vlastně jediná kniha, kterou jsem loni dokončila, byl Kabát a kabelka.

Můžeme se těšit na Vaši další knihu? 

V nakladatelství Meander se chystá moje Papouščí leporelo. Ilustrovat ho bude Klára Břicháčková. A já se na něj moc těším.

Marka Míková vystudovala loutkářství, vystřídala řadu rolí a profesí, od dramaturgyně přes herečku i hudebnici. Její hlas můžete znát z rockové kapely Dybbuk nebo ze Zuby nehty. V současnosti se věnuje loutkoherectví a často vystupuje s loutkami v nemocnicích. Je autorkou několika knih pro děti Roches a Bžunda, Knihafoss, Mrakodrapy, Škvíry, Varvara, Dům v Rugolu, Rýmovačky opičí, Kluk v ohni a Kabát a kabelka. Žije v Praze a má čtyři děti.