Jsme nadšené z toho, že je na našem trhu už dostatek kvalitních naučných knih na nejrůznější témata. Třeba i na ta spojená s počasím, kterému se věnuje 2. týden Pročteného léta. 

Zajímá dítě, proč prší? Kam mizí vítr? Nebo proč se ve zprávách mluví o globálním oteplování? Či proč se o stromech říká, že je to přírodní klimatizace? Nebo, v souvislosti s nedávnými událostmi, proč vznikají tornáda?

Tak o tom všem už v knihách mohou děti najít odpovědi. A to je velký důvod k radosti. Zvlášť pokud máte v rodině nebo ve třídě dítě, které si raději na vše přijde samo a odolává potřebám dospělých mu všechno vysvětlit :). 

Přijde nám skvělé, když děti přicházejí s vlastními hypotézami, experimenty a odpověďmi. A to i v případě, že nejsou správné. Vidíme, kolik se toho svým hledáním učí. 

A proto hned, jak registrujeme zájem dětí na nějaké téma, podporujeme je v něm, stojí-li o to. Ptáme se, jestli vyrazíme do knihovny nebo se podíváme po nějaké knize v domácí knihovničce. Nebo zda by k nalezení odpovědi mohla vést cesta skrze experimenty. Nebo zda se třeba podíváme na internet. Děti většinou samy vědí, co a jak. 

A tak, když naše děti přicházely s podobnými otázkami, vytáhly jsme z polic knihovny i těch domácích tyto knihy:

Pro nejmenší: 

  • Malované počasí Ondřeje Sekory – stará, ale stále dobrá kniha

Pro větší: 

  • Všechny barvy počasí – poetické a krásné ilustrace v kombinaci s naučnými texty
  • Předpovídej počasí – také nádherné ilustrace a knižní zpracování, navíc se spoustou tipů na pokusy a sestrojení přístrojů pro domácí měření
  • Jak se vyznat v klimatu – odborná, ale hravě ilustrovaná kniha, která nám doma pomáhá odpovídat na náročné otázky našich dětí

(Knihy Všechny barvy počasí a Jak se vyznat v klimatu si můžete také prohlédnout v Přehledu knih!)

Protože naše děti milují pokusy a experimenty (klidně i ty někde popsané, ne jen ty svoje), máme doma i několik publikací na toto téma: 

  • Učíme se venku: Laboratoř
  • Vědecké experimenty: Co vám vyrazí dech

A jaké knihy podporující bádání mají v oblibě děti kolem vás? Napište pod post o článku, těšíme se!

Julie a Marie

p.s. Skvělé tipy k bádání najdete na webu Badatelé.cz