Tematický článek s tipy na knihy prvního čtení pro začínající čtenáře

Naučit se číst je pro většinu dětí veliký úkol. Opravdu to není snadné a zvládnutí takového úkolu je třeba velmi ocenit. Zvládnutí techniky čtení je vstupní branou k vlastnímu čtení. 

Přečíst si sám první knížku je obrovskou motivací pro další čtení. Děti zažívají pocit úspěchu, jsou na sebe pyšné, touží číst dál. A právě vnitřní motivace je hnacím motorem nejen čtení. 

Je proto hodně důležité, aby začínající čtenáři dostávali do rukou knihy, které jim pocit úspěchu dopřejí co nejčastěji. Knihy, které zvládnou „učíst“ za přiměřenou dobu, knihy, které je budou bavit, knihy, které budou na jejich intelektuální úrovni a zároveň se jim budou dobře číst. Tedy knihy, kde nebude text mnohonásobně převažovat nad doprovodnými ilustracemi, kde bude text psán větším písmem (popř. verzálkami) se širším řádkováním. 

Důležité je také to, aby jednoduchost a srozumitelnost textu knihám nijak neubírala na čtivosti a spádu. A právě takové knihy vám v našem seznamu předkládáme. A k pětadvacítce knih ještě pár materiálů podporujících poznávání písmen a čtení navrch.

Komiksy pro začínající čtenáře

Tento článek je součástí obsahu Knihovny Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční vstupné a získejte tak přístup k více než 200 recenzím, rozhovorům, podcastům a dalším článkům ze světa literatury pro děti.

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie