Tematický článek s tipy na knihy plné poezie pro nejrůznější čtenářské kategorie

Poezie pro děti je neodmyslitelnou literární kategorií. Nachází se v mnohých domácích i školních knihovničkách, přesto je často opomíjená. Předčítání básní mnohdy končí u říkanek a veršů pro nejmenší či recitování ve škole, a to je škoda. Zdá se nám, že právě teď v zimním období, kdy se všechno okolo i my sami trochu ztišíme a zklidníme, je ta správná doba s dětmi, a to i s těmi staršími, (znovu)objevovat a číst poezii. Dobrých sbírek dětské poezie sice nevycházejí hory, ale zcela určitě je z čeho vybírat. Proto jsme pro čtenáře Online magazínu o knihách pro děti Mravenčí chůvy připravili přehled titulů s kvalitní dětskou poezií. Jedná se o tituly nové, které lze pořídit v knihkupectví, i o knihy starší, po kterých bude třeba se poohlédnout v knihovně, ale byla by škoda je minout.

Poezie pro nejmenší čtenáře (Ochutnávač Prohlížeč)

Doma / Venku

Autorka textu: Alice Nikitinová
Autorka ilustrací: Alice Nikitinová
Nakladatelství: Meander (2021)
Komu je určena: ochutnávač, prohlížeč

Dvojice knih DomaVenku se skvěle doplňují a byla by škoda neprozkoumat je obě najednou. Mají tu správnou velikost i tloušťku listů pro malé ruce. Obsahují realistické barevné ilustrace, na každé stránce je pro přehlednost vždy jen jedna. Ty jsou doplněné minimalistickými verši, kterým budou rozumět i ti nejmenší a zároveň svým jazykovým vtipem potěší i starší čtenáře a dospělé. Popisují zdánlivě obyčejné věci, s kterými se děti setkávají kolem sebe doma i venku. Věci, které jsou pro dospělého nezajímavé, ale pro většinu dětí tak fascinující. Zdánlivě obyčejný tovární komín, most, tunel nebo dveře, hořčice či pračka dovedou být plné barvité poezie. Dvě miniknihy plné poezie o všedních věcech pro nejmenší z edice Repolelo.

Paví očko, dobrý den

Autorka textu: Milena Lukešová
Autor ilustrací: Filip Pošivač 
Nakladatelství: Meander (2021)
Komu je určena: ochutnávač, prohlížeč

Knížka s tvrdými listy pro nejmenší čtenáře o tom, co zažil motýl paví očko během jednoho deštivého dne. Kde se schová? Pomůže mu někdo? Knížka obsahuje krátké verše, text je jednoduchý a snadno zapamatovatelný, plný citoslovcí, které mohou malí čtenáři při čtení převádět do zvuků (bubnování kapek, klepání na dveře apod.). Kniha z roku 1968 vychází s novými ilustracemi Filipa Pošivače v edici Repolelo. 

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie