Lyrický příběh o tom, že někdy stačí rozhlédnout se, abychom spatřili kouzlo světa

Smyslem a benefity nudy se zabývají celé generace myslitelů. Už Friedrich Nietzsche přišel na to, že „nuda předchází tvůrčí práci“, protože otevírá dveře do nitra člověka. A dnes se možná více než kdy předtím potvrzuje tvrzení Blaise Pascala ze 17. století, že „všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ Proč se tak snažíme vyhnout dlouhé chvíli? Proč v sobě máme nutkání začít „něco dělat“, místo abychom si užívali chvíle, kdy můžeme v klidu rozjímat? Bojíme se snad toho, co bychom spatřili, kdybychom se do hlubin svého nitra podívali?

Hlavně pro děti, včetně těch mých, je jen tak honit lelky naprosto nepředstavitelná aktivita. Řekněte, nudí se některé z vašich dětí rádo? Že ne? Také jakmile „nemá co na práci“, začne okamžitě fňukat: „Mami, tati, já se nudim!“?  V lepším případě vyndá z poličky stavebnici nebo tempery a čtvrtku, případně vyběhne na zahradu ve víře, že tam něco zábavného objeví, a v tom horším usedá na dlouhé hodiny k mobilu, tabletu či počítači? Právě pro vás by kniha italské autorky a umělkyně Beatrice Alemagna On a Magical Do-Nothing Day mohla být vřelým a podivuhodným pozváním k zamyšlení nad úlohou dlouhé chvíle v životech vás i vašich dětí.

Tento článek je součástí obsahu Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Pořiďte si roční nebo tříměsíční vstupné a získejte tak přístup k dalším rozhovorům, tipům na knihy i naši podporu při čtení s dětmi. 

Přejeme vám příjemné čtení i poslech!
Vaše mravenčí chůvy Marie a Julie