Agus je školák, který nesnáší školu a svou spolužačku a sousedku, šprtku Lídii. Tímto motivem připomíná komiksového Calvina a Hobbese, Agus je ale správňácký. Díky příšerkám se z něj stane náruživý čtenář. Každý večer spolu čtou jinou knihu, jejíž děj a poselství je poté propojeno s dalším děním v Agusově příběhu. Na konci každé knihy najdeme i seznam knih, které Agus s příšerkami četli.

Agus a příšerky jsou chytrou, vtipnou sérií s myšlenkou. Smysluplný příběh postavený na hodnotách jako je pravda či pomoc ostatním, ale zároveň napínavý a dobrodružný. Hlavní padouch knihy doktor Pučál páchá zlo pro zlo. Naopak příšerky vždy upřednostní někomu pomoci před vlastním prospěchem (návratem do Knihy příšer). Pan Flat kromě jiného dokáže povzbudit a příjemně dávkovat životní moudra, která bychom v takové bláznivé knížce nečekali.

Na celostránkových ilustracích se střídá klasický odstavec s komiksovými bublinami, které nejsou pouze ilustrační, ale jsou plnohodnotnou součástí textu. Jednotlivé knihy díky úvodnímu krátkému vysvětlení předchozího děje budou fungovat i samostatně. Větší zábavu ale vzhledem k vtipným odkazům a opakujícím se postavám přinesou postupným čtením od začátku. 

Už je tady pan Flat

První díl ze série Agus a příšerky vypráví o tom, jak Agus k příšerkám přišel. Na začátku knihy dostane Agus od paní knihovnice za pomoc oranžového plyšáka. Když přijde domů, začne na něj mluvit a Agus zjistí, že se nejedná o plyšáka, ale o knižní příšerku, která se představí jako pan Flat. Ten byl spolu s ostatními příšerkami zlým doktorem Pučálem vyhnán z Knihy příšer. A jako lidé potřebují ke svému životu dýchat vzduch, tato příšerka potřebuje číst knihy. Agus s panem Flatem tak objevuje kouzlo dobrodružných knih. Jenže jak rychle k panu Flatovi přišel, tak rychle jej zase ztratí. Vydává se na jeho záchranu a když ho najde, dovede mu pan Flat do pokojíčku dalších devět knižních příšerek. 

Text: Jaume Copons
Ilustrace: Liliana Fortunyová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2016
Překlad: Olga Čtvrtníčková
Počet stran: 136
Originální název: Agus y los monstruos: Arriba el Sr. Flat!

Zachraňme Nautilus

Ve druhém díle se Agus seznámí se všemi příšerkami: Oktávkem, šéfkuchařem Rolkou, Nulíkem, doktorkou Veterinovou, Emmem, Brexem, Ďourou, Dredíkem a Paletkou. Každá příšerka má svoji speciální schopnost a každá příšerka dostane prostor ji ukázat a využít. Nautilus je nepříliš úspěšná restaurace v sousedství, kterou chce zlý doktor Pučál zničit. Agus se svými kamarády příšerkami tomu nehodlají nečinně přihlížet, a tak se Agus vypraví do restaurace na brigádu.

Text: Jaume Copons
Ilustrace: Liliana Fortunyová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2016
Překlad: Olga Čtvrtníčková
Počet stran: 152
Originální název: Agus y los monstruos: ¡Salvemos el Nautilus!

Píseň parku

Jednoho rána příšerky z okna uvidí nový plakát, na kterém stojí napsáno, že se z parku stane obří nákupní centrum. Většině místních se to nezdá, ale pan starosta je spolčen s doktorem Pučálem a nehodlá měnit názory. Záchranu parku musí tedy Agus vzít do svých rukou (spolu s ostatními, v první řadě samozřejmě příšerkami). Příběh o tom, že nic není nemožné a že je dobré snažit se s věcmi pohnout a ne jen nečinně přihlížet.

Text: Jaume Copons
Ilustrace: Liliana Fortunyová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2018
Překlad: Jana Písařová
Počet stran: 152
Originální název: La cançó del parc (L’Agus i els monstres)

Lesní válka

V závěrečném díle série Agus a příšerky jede třída na školní výlet do poklidného městečka. Ovšem už po cestě si všimnou, že je předjíždí obávaný doktor Pučál se svým pomocníkem Napem. Při prohlídce místního muzea pak u vitríny se starodávnou mincí vyslechnou legendu o tom, jak ji kdysi zároveň nalezli jedna víla a jeden skřítek. A o tom, jak se pak o minci strhla válka nejen mezi vílami a skřítky, ale i zvířaty a lidmi, a mír nenastal, dokud ji nezakopali. Druhý den minci ukradne doktor Pučál a Lesní válka vypukne nanovo.

Text: Jaume Copons
Ilustrace: Liliana Fortunyová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 20018
Překlad: Jana Písařová
Počet stran: 152
Originální název: Agus y los monstruos: La guerra del bosque