Editorial – září 2020

Pomáhají každý den

Víra v moc slov, obrazů a knihy se přetavila v náš Mravenčí web. Je to víra v doprovázení dětí. Její součástí může být společné čtení, prohlížení nebo doporučování knih. Ročně v České republice vyjde ke 2500 knih pro děti. Každý rok se tak zvětšuje nekonečný zdroj inspirace a vědění. Je to dobrá i špatná zpráva zároveň. Ke každému tématu tak dnes najdete knihu, kterou můžete s dětmi otevřít nebo ji dětem doporučit. Jak známo, kvantita ale nezaručuje vždy i kvalitu. Dostat se k těm opravdu zajímavým a inspirativním knihám tak mnohdy stojí pořádné úsilí. Rády vám tuto práci ulehčíme a budeme vás provázet světem dětských knih k těm, které pokládáme za ty přínosnější. 

Začněte třeba poslechem. Součástí prvního čísla našeho Online magazínu o knihách pro děti je i krátký podcast, ve kterém se redaktorka Petra Žallmannová zpovídá z toho, podle čeho vybírá knihy svým dětem a jestli má doma opravdu všechny knihy pro děti, jak tvrdí její manžel. Do delšího podcastu pak Petra vybrala tři knihy o citech a pocitech. 

I když léto nebývá na knihy tak bohaté jako nadcházející podzim, byly jsme překvapené, kolik dobrých knih vyšlo. Podívejte se na ně do Přehledu novinekPřehledu knih. Jednu obzvlášť skvělou jsme vybrali pro metodický list. Zkušená třinecká knihovnice Marika Zadembská vás provede tím, co můžete s dětmi dělat při četbě knihy Neboj se, Oskare!

Na některé knihy jsme se podívaly pod drobnohledem. Výsledkem jsou čtyři recenze, doplněné literární reportáží o knize Zvíře, které není vidět. Ta by mohla zajímat rodiče nebo učitele všech prvňáčků. Spadá totiž do kategorie první čtení. 

Jestli teď raději chodíte na houby, než čtete, bude se vám hodit tematický článek. Protože až houby růst přestanou, budete moci sedět doma s šálkem teplého čaje a procházet nejlepší knihy a materiály o houbách, které jsou právě teď na trhu. Obohaťte vaše čtení o aktivity, díky nimž poznáte houby vážně dokonale.

Dřevěné_houby_Romana_Žáčková_2
Houby – to je jedno z témat, na které jsme se teď na podzim zaměřily

Zajímalo nás také, jak se liší přístupy autorek dvou knih o houbách, které nás obzvlášť zaujaly. Jedna je z Kanady a jedna z Polska. Spojily jsme se s nimi a zeptaly se jich. Liliana Fabisińská napsala knihu víc badatelskou, která je však zároveň plná podivuhodných skutečností, o kterých jste neměli ani tušení a které vás budou bavit číst. Z knihy Élise Gravelové je zase cítit láska k přírodě a také schopnost s láskou vnímat vše, co se vyjímá. A houby, ty se vyjímají víc než dost. 

V létě jsme se vydaly na rozhovor za jednou z nejzkušenějších lektorek z oblasti čtení, Ninou Rutovou. Bylo to obohacující setkání. Nejvíc nás oslovil její postoj a zkušenosti z práce s dětmi, které to z různých důvodů nemají v životě lehké. A také myšlenky, že díky příběhům můžeme zaujímat pozice, které nám nejsou vlastní a díky kterým můžeme na svět nahlížet s větší empatií a pokorou.

Děkujeme všem, kteří jste nás doposud podpořili – třeba odpověďmi v anketě, v doporučování naší facebookové stránky. Moc si toho vážíme.

Teď se bude lámat chleba. Podaří se nám s vaší pomocí vybudovat místo, ve kterém najdete vždy inspiraci, co dětem předčítat, co doporučit a jak je podpořit v jejich zájmu o svět? 

Knihy pro děti určitě nejsou jediný způsob, jak poznávat svět a stávat se více empatickými. Nepřestáváme ale věřit, že můžou být klíčem pootevírajícím vztahy s dětmi, jejich zájem o okolní svět i jejich schopnost naslouchat. 

Příjemné čtení přeje za Mravenčí chůvu

Julie Dominika Zemanová

Foto: Romana Žáčková