Jak zažehnout
u malých dětí
vášeň pro čtení

3 kroky k tomu, aby se děti kolem vás zamilovaly do knih 📖 ❤︎

Online minikurz zdarma již bohužel skončil.

Pokud máte o kurz zájem, zanechte nám prosím svůj kontakt a my se vám ozveme, jakmile bude kurz znovu k dispozici. 

❤︎Přáli byste si, aby děti kolem vás rády četly, ale nevíte, jak je v tom podpořit?

❤︎Knih pro děti vychází nepřeberné množství a vy netušíte, jak se v té džungli vyznat?

❤︎ Hledáte tipy na konkrétní knihy, které by děti kolem vás mohly zaujmout?

❤︎ Toužíte po tom, abyste už nemusely děti nutit do čtení?

❤︎
Objevte s námi 3 kroky, které vám ukáží, jak děti ve věku 4–9 let podpořit, aby si knihy i čtení zamilovaly!
❤︎
Co se v minikurzu dozvíte?

❤︎ Jak čtení dětí ovlivňuje jejich učení, sebehodnotu i vztahy s druhými.

❤︎ Jak naše vlastní čtenářství ovlivňuje čtení dětí kolem nás.

❤︎ Jak my dospělí můžeme podpořit děti ve čtení.

❤︎ Jaké knihy pro děti vybírat, aby je čtení bavilo.

Minikurz je určený všem rodičům, pedagogům a pedagožkám, knihovníkům a knihovnicím a všem dalším blízkým dětí ve věku 4–9 let, kterým záleží na jejich čtenářství.

❤︎
Získejte tipy, které vám pomohou být laskavými průvodci ve čtení dětí, a nadchněte je pro svět knih!
❤︎

Minikurz vám každý den zabere jen několik desítek minut. Navíc si z něj odnesete praktická PDF, která vám zůstanou napořád. Chybět nebudou ani tipy na konkrétní knihy!

Hodně o snaze Julie a Marie přemýšlím a přicházím si na to, že ač se o nějaké zorientování v knižní produkci i čtenářství snaží velká spousta lidí, uchopují to lépe než jiní. A ty nejlepší sdružují v přátelské a podpůrné atmosféře.“

Marta Tlamychová, knihovnice

Jak minikurz probíhá?

4 dny
❤︎

Během 4 dnů se vám v členské sekci i speciální facebookové skupině zveřejní 3 videa a dvakrát se potkáme živě.

3 videa
❤︎

Ke každému videu získáte praktické PDF a zadání jednoduchého akčního kroku, který vás povede k cíli.

2 živá setkání
❤︎

Videa a záznamy z živých setkání zůstanou dostupná až do 17. 11. 2022. Nemusíte se tedy bát, že byste o něco přišli nebo nestíhali. 

Čeká na vás také soutěž, při které bude možné vyhrát hodnotné ceny.

Mnoho pedagogů i rodičů se zabývá tím, jak děti přivést ke čtení, jak rozvíjet čtenářství už od předčtenářů a jaké knihy jsou na českém trhu. Mravenčí chůva nás může nasměrovat, může nás povzbudit, modelovat různé situace. Největší přínos vidím v tom, že buduje u dětí vztah ke čtení, radost ze sdílení a hlavně vytváří přemýšlivého a kriticky smýšlejícího čtenáře. Mravenčí chůva nám již nejednou poradila, jak vstoupit do rozmanitých námětů a prozkoumat jak vzdálené, tak i blízké čtenářské světy.

Monika Olšáková, učitelka na ZŠ Janovice, která získala 2. místo v Global Teacher Prize

Přihlaste se zde:

Kdo vás minikurzem provede?

Julie Dominika Zemanová

Vášnivě čtu po celý život. V posledních několika letech ale ještě intenzivněji. Čtu totiž také se svými třemi menšími dětmi. Ostřížím zrakem sleduji a čtu všechny zajímavé knižní novinky a vybírám z nich poklady, které oslovují děti kolem. Neúnavně čtu výstupy z výzkumů o čtenářství, které ráda zkouším v praxi.

Marie Podvalová

Miluji příběhy a poznávání světa kolem nás a knihy jsou mi na této cestě velkým průvodcem. Vždy jsem si přála, aby mé děti měly rády čtení a knihy byly důležitou součástí jejich života. Jsem ráda, že se nám daří je na jejich cestě ke čtenářství podporovat. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti. Provázení dětí a podpoře dospělých jsem se věnovala také jako vedoucí skautského oddílu, logopedka a lektorka vzdělávacích akcí.

SPOLEČNĚ TVOŘÍME PROJEKT MRAVENČÍ CHŮVA

Kromě minikurzu, do kterého vás srdečně zveme, tvoříme také Knižní klub Mravenčí chůvy. Pořádáme a účastníme se webinářů a konferencí, ale i akcí offline. Jsme také spoluautorkami přes 150 textů a podcastů v Knihovně Mravenčí chůvy, kterou jsme tvořily v báječném týmu několika odbornic a odborníků na literaturu pro děti a čtenářství dětí. Šíříme myšlenku, že děti mohou mít čtení rády i bez nucení. I vás můžeme naučit, jak na to.

Julie a Marie

Máte otázky? Možná je mezi nimi i tato:

Jak dlouho budu mít přístup k minikurzu?

Videa, záznamy a PDF pro vás zůstanou dostupná i po skončení minikurzu. Pokud začnete později, nevadí. Vše stihnete zhlédnout i později.

❤︎

Budu kurz stíhat? 

Zaručit vám to samozřejmě nemůžeme :). Ale myslíme si, že několik desítek minut denně najdete. Můžete u videí klidně žehlit nebo je poslouchat v pauze při čekání na to, co následuje ve vašem programu. Navíc vám ze všeho zůstanou naše praktická PDF.

❤︎

Pro koho je minikurz určený?

Pro rodiče, pedagogy a pedagožky, knihovníky a knihovnice a všechny další blízké dětí ve věku 49 let, kterým záleží na jejich čtenářství. 

❤︎

Bude z živých vysílání i záznam?

Ano, záznam najdete jak v členské sekci, tak ve speciální facebookové skupině. 

❤︎

Jak se mám přihlásit?

Přihlásíte se stisknutím zeleného tlačítka. Poté vyplníte údaje a e-mailem vám přijde potvrzení, že jste přihlášení. V pátek 4. listopadu vám, kteří už budete přihlášení, přijde odkaz do členské sekce a do facebookové skupiny. Vám, kteří se přihlásíte později, přijde obratem. Sledujte tedy svou e-mailovou schránku a pokud vám e-mail s potvrzením vašeho přihlášení nepřijde, podívejte se do složky Hromadné nebo Spam. V takovém případě e-mail přidejte do Hlavních, aby se e-maily od nás k vám spolehlivě dostaly.

❤︎

Co o našich kurzech říkají účastníci a účastnice?

„Moc děkuji za příjemně strávený čas. Po dlouhé době jsem si skutečně udělala čas poslechnout si všechna videa, často společně s dětmi. Vše bylo inspirativní, podané nenucenou a srozumitelnou formou. Skvělé byly tipy na konkrétní knížky, zaujaly mě komiksy, kterým jsme se doposud vyhýbali, či sadu o mysakovi 😉 Zároveň si moc vážím, že jste si vždy udělali čas reagovat na veškeré komentáře posluchačů! Děkuji moc a budu se těšit na další zajímavá videa, odkazy aj.

Alexandra Khadka

„Bylo to s Vámi, milé ženy, skvělé. Mnoho tipů na knihy a inspirace. Ve mně jste rozhodně zasadili semínko lásky ke knihám děkuji za to. Cítím se nyní o kus ‚bohatší‘. Přeji mnoho elánu do Vaší práce, její smysl je velikánský.😉💚💯

Eliška Nemeškalová

Děkuji za skvělý víkend, plný nových informací, aha momentů a uvědomění a také mnoho knižních tipů. Navíc vše bylo podáno lidskou, přátelskou formou.

Silvie Doláková

„Moc děkuji za úžasné tipy a krásné zpracování všech materiálů. Máte můj velký obdiv. Vše má strukturu a logiku. Já sama jsem spíš chaotik. Řád potřebuji ❤️.

Lucie Martínková

„Do kurzu jsem šla, protože sama moc ráda čtu a starším dětem se mi lásku ke čtení podařilo předat jen tak napůl, s posledním jsem si řekla, že to chci zkusit třeba trochu jinak, možná aktivněji, efektivněji nebo jak to říct. Neměla jsem vlastně žádná očekávání, jak bude kurz vypadat a byla jsem překvapená, velmi příjemně, kolik témat a námětů a úhlů pohledu na čtení s dětmi otevřel. Kurz mě v některých věcech utvrdil, někde nakopl k další akci, která mě dřív nenapadla, a hlavně, pomohl mi ucelit a ujasnit si, jak chci ke čtení s dětmi přistoupit a jakým směrem pokračovat. Naprosto skvělé jsou všechny tipy na knihy a jak s nimi pracovat a rozdělení knih podle zájmů a čtenářské vyspělosti dítěte. Uvědomila jsem si, že jsem mnohdy od dětí čekala více, než čeho byly schopny, a s tím se teď učím pracovat. Kurz je určitě pro každého, kdo svoje dítě chce podpořit v lásce ke knihám a čtení, je ochoten věnovat tomu svůj čas a chce, aby společné čtení byla zábava a radost a současně maximálně podpořit dítě, aby si čtení a knihy také zamilovalo.

Michaela Topinková

Potřebujete se na něco zeptat? Napište nám na e-mail kontakt@mravencichuva.cz a my vám rády odpovíme nebo si popovídáme. Těšíme se na vás. Julie a Marie