Staňte se průvodcem malých dětí ve světě knih a nadchněte je ke čtení

Přidejte se k dalším rodičům, učitelům, knihovníkům, kteří chtějí své děti na cestě ke čtení podporovat

Přihlašte se a získejte praktické tipy a inspiraci, jak v dětech zažehnout vášeň pro čtení

ZANECHTE NÁM SVŮJ KONTAKT A MY SE VÁM OZVEME, JAKMILE BUDEME MÍT TERMÍN DALŠÍHO KURZU.

Provedeme vás tématem čtení s dětmi a pomůžeme vám získat odpovědi na tyto i vaše další otázky

▶︎  Jaké knihy pro vaše děti vybírat tak, aby je bavily a rozvíjely je?

▶︎ Jak knihu začlenit do běžného dne a jak vytvářet prostředí, které děti ve čtení podpoří?

▶︎ Jak poznat, kdy je dítě zralé ke čtení?

▶︎ Jak s knihou pracovat a využít její potenciál, ať už s dětmi doma, ve školce nebo při programu v knihovně?

▶︎ Jak podpořit motivaci dětí ke čtení a děti zároveň neodradit?

▶︎ Jak podporovat rodiče a další blízké dětí při čtení s jejich dětmi?

▷ Zaměříme se na děti ve věku 2–7 let.

▷ Kromě informací získáte také praktické materiály a tipy na konkrétní knihy.

Vždy jste knihy miloval(a) a rád(a) byste k tomu vedl(a) i svoje dítě. Ale kladete si otázku, jak lásku ke knihám a čtení u dítěte podpořit?

Závidíte malým dětem nepřeberné množství krásných knih. Ale tápete v tom, jak vybrat vhodnou knihu a udržovat o nich základní přehled?

Knihy mohou být mostem mezi dítětem a dospělým, zdrojem informací i učitelem vztahů. Mohou nás provádět náročnými situacemi.

Naše životy mohou být díky nim o tolik bohatší.

Pojďte se se seznámit s tím, jak pro dítě vytvořit takové prostředí a podmínky, které v něm lásku ke čtení podnítí.

Tématem vás provedou autorky projektu Mravenčí chůva:

Julie Dominika Zemanová
Čtu po celý svůj život. Knihy mi vždy pomáhaly a přinášely radost a potěšení. Přála jsem si to předávat dětem kolem sebe. Z těch v mojí rodině se už vášniví čtenáři stali. Snažila jsem se být jejich trpělivou pozorovatelkou a hodně jsem se při tom naučila. Těší mě, když mě děti vpustí a já je mohu při výběru i čtení sledovat a podporovat. Své zkušenosti a myšlenky moudrých jsem předávala dál a ověřovala ve vedení oddílů, jako šéfredaktorka časopisu pro předškoláky i jako lektorka.

Marie Podvalová
Miluji příběhy a poznávání světa kolem nás a knihy jsou mi na této cestě velkým průvodcem. Vždy jsem si přála, aby mé děti měly rády čtení a knihy byly důležitou součástí jejich života. Jsem ráda, že se nám daří je na jejich cestě ke čtenářství podporovat. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti. Provázení dětí a podpoře dospělých jsem se věnovala také jako vedoucí skautského oddílu, logopedka a lektorka vzdělávacích akcí.

V září jsem na Tabooku, který je moje srdcovka, využila možnost zúčastnit se workshopu Mravenčí chůvy. Vybrala jsem si ho z bohaté nabídky festivalu proto, že se zaměřoval na komiksovou literaturu pro děti. Dětský čtenář a jeho vkus jsou pro mě, jakožto knihovnici, klíčovou záležitostí. Žánr komiksu mě osobně až tak neoslovuje, ale u nás v knihovně děti už skoro nic jiného než obrázkové knihy nečtou. Zajímalo mě tedy, jaké knížky by mi mohl někdo fundovaný doporučit, obzvlášť když to budou lektorky, jejichž názoru si cením. Na workshopu se mi doporučení dostalo vrchovatě, a navíc originální a zábavnou formou. Julie a Marie jsou moc sympatické, umí poučit a přitom nenudí, dětské literatuře rozumí. Mám za sebou pár seminářů a workshopů na téma dětského čtenářství, některé jsem i sama vedla, a jsem si jistá, že tento si budu pro jeho uvolněnou a přátelskou atmosféru, a zejména pro osobité pojetí pamatovat. Minulý týden jsem do knihovny na základě doporučení několik komiksových titulů zakoupila, jsem teď už jen zvědavá, jak se u dětí ujmou ☺.

Lucie Vrtalová

Obecní knihovna Chocerady

Mravenčí chůva je profesionálně fungující platforma, která propojuje široké spektrum lidí se společným zájmem – kultivovaně, lidsky a poučeně provázet naše děti světem příběhů a knih. Co moc oceňuji je respektující a citlivý přístup, skvělá organizace a propagace. A já jsem velice vděčná za její vznik. Díky, chůvy!

Petra Kobelová

knihovnice