Užijte si léto s knihou a prožijte čas plný krásných slov

Právě začíná Pročtené léto 2024

Je tu pro všechny děti a dospělé, kteří chtějí o prázdninách zažít něco vyjímečného. Zapojit se mohou rodiny, skupiny dětí v knihovnách i na táborech.

9 témat, na každý prázdninový týden

Ke každému tématu a pro každou čtenářskou kategorii máme nachystané tipy na skvělé knihy

Na čtení knih můžete navázat smysluplnými aktivitami, které děti budou bavit

Začínáme prvním tématem 1. července 2024.

Prázdninový deník ZDARMA ke stažení

➳ Ve spolupráci s Krajinou čitateľov, která se věnuje podpoře čtenářství na Slovensku, jsme pro vás připravily inspirativní brožuru Pročteného léta 2024.

➳ Brožura je určena vám dospělým i dětem a provede vás letošním Pročteným létem. Pomůže vám se během léta několikrát zastavit a uvědomit si, jak silnou moc mají slova. 

➳ Pročtené léto jsme si rozdělily na tři hlavní témata a devět podtémat. Uvnitř najdete ke každému tématu tipy na knihy, aktivity a také Dětský pas, do kterého děti mohou zaznamenat své letní zážitky. 

➳ Brožura je pro vás připravena ke stažení a k vytisknutí. Jednotlivé listy si pak můžete svázat, slepit nebo spojit kroužkovou vazbou.

➳ Při vyplňování Dětského pasu a v průběhu celého Pročteného léta se můžete také zapojit do soutěže o knižní ceny. Informace o Velké prádzninové soutěži vám odhalíme v průběhu června

Brožura Pročteného léta 2024 vznikla ve spolupráci se slovenským projektem Krajina čitateľov

Hlavní partner Pročteného léta 2024 je Knihkupectví Martinus

Prázdninová soutěž Pročteného léta 2024

➳ Stáhněte si prázdninový deník Pročteného léta a zapojte se do soutěže o knižní ceny.

➳ Čím více týdnů se zapojíte, tím větší je vaše šance na výhru.

➳ Informace o soutěži zveřejníme v průběhu června 2024

Partneři Velké prázdninové soutěže:

Jaké byly předchozí ročníky Pročteného léta?

‚‚Děkuji moc za Pročtené léto, bylo to skvělé, nejen plno tipů na knihy, ale také na aktivity 😉 Moc děkujeme, teď nás čeká pročtený školní rok, díky tipům na knížky, které jsme nestihly přečíst přes prázdniny. Moc děkujeme. Jste skvělé 👍😉“

Petra Holišová

‚‚Na Pročtené léto se mooooc těšíme. Líbí se nám různorodost témat. A např. hledání kašny v místech, která jsme navštívili. A vzpomínkovník je báječný. Náročnější je najít tu správnou knihu s daným tématem. Loni jsem hodně ocenila tipy v komentářích. Děkuji, že jste👍“

Jana Šulcová

‚‚Kromě plno nových knižních objevů se mi loni moc líbily tipy na aktivity k jednotlivým tématům. Už se nemůžu dočkat letošních témat🙂“

Iva Hercegová

‚‚Miluju knihy, které dokáží ovlivnit realitu! Vyvolat nejen přemýšlení, ale činy. Pročtené léto toto umožňuje zažít dětem a zcela přirozeně knihy zahrnuje do každodenního života. Trhali jsme kytky z ulice jako holčička v červeném, postavili z krabice rodinný panelák, prozkoumali tajnou uličku v Praze, která je tak úzká, že provoz v ní musí řídit semafor! A hodně jsme si četli. I na sloupu od vrat. Tohle letní dobrodružství prostě musíte zažít!

Hana Slabá

Pročtená místa

➳ Najděte si nejbližší Pročtené místo a užijte si léto plné knižní inspirace!

➳ Mezi Pročtenými místy najdete například knihovny nebo knihkupectví, která nabízí inspiraci pro prázdninové čtení

➳ Na některých místech můžete během léta také navštívit různé akce, čtení s dětmi, tvoření či divadla

➳ Do Pročteného léta se zapojují také blogy a influenceři a influencerky, kteří během léta pravidelně zveřejňují inspiraci, co s dětmi číst i co podniknout

Pročtená místa 2024

➳ Jestli mezi Pročtenými místy nenajdete vaši knihovnu nebo oblíbené knihkupectví, můžete jim o Pročteném létě povědět

▼▼▼

Jak získat prázdninový deník zdarma?

Kam vyrazit za Pročteným létem do knihovny, knihkupectví nebo kde získat inspiraci online?

Jak se zapojit do soutěže o knižní ceny?

Pročtené léto navazuje na úspěšný slovenský projekt Prečítané léto, který již osmým rokem provází prázdninami čtenáře a čtenářky na nejen na Slovensku. Za projektem stojí organizace Krajina čitateľov, slovenské knihkupectví Martinus a Malý Pampúch.

Prečítané léto jsme s obdivem sledovaly již před vznikem našeho projektu a byly jsme nadšené, kolik skvělých tipů na knihy pro děti se v něm sejde. Kolik energie kolem něj víří a povzbuzuje nás najít během léta chvilku času a sednout si s dětmi a číst si. A také jsme se do toho s dětmi znovu a znovu pouštěly.

V roce 2021 nás organizátorky Prečítaného léta oslovily, zda bychom vzaly pod sebe českou verzi projektu. S nadšením jsme souhlasily a již čtvrtý ročník pokračujeme.

Zveme i vás, abyste se připojili k již čtvrtému českému a devátému slovenskému ročníku.