Editorial: Vděčné

Těžko ohlédnutí za prvním čtvrtletím s Online magazínem o knihách pro děti začít jinými myšlenkami než těmi týkajícími se vděku. 

Za prvé jsme vděčné, že se našlo nemálo z vás, kdo jste se rozhodli naladit na vlnu knih pro děti a zároveň podpořit naši práci. 

Stejně tak jsme vděčné, že k nám má důvěru většina nakladatelů a my díky nim můžeme přečíst každou z knih, která je na našem webu. 

A do třetice jsme vděčné, že jsme se mohly věnovat tématům, která nám připadají důležitá, a věříme, že nejen nám. 

Spolu s námi jste tak mohli mapovat knihy o domově. O tom, kde je radost růst, i tom, kde je to složité a náročné. Obohatit se můžete i o tipy na aktivity spojené s tématem domova. Svoje střípky do mozaiky o domově přidali svými hlasy v rozhovorech i Petr Horáček, úspěšný autor knih pro děti, a David Vávra, významný architekt, herec a spisovatel. 

I když to na první pohled nemusí být zjevné, střípek do mozaiky o domově přidala i americká výzkumnice v oblasti čtenářství Maryanne Wolfová. Mluvily jsme s ní o významu hlubokého čtení a co přináší. Jednou z takových věcí je i blízkost v rodinném kruhu při předčítání nebo schopnost empatie s někým, jehož domov má úplně jiné obrysy než ten náš. 

Čtyři další rozhovory pak byly s knihkupkyněmi, které v Praze, Brně, OlomouciMikulově daly domov krásným knihám pro děti. 

Jednou ze stálic magazínu je oblíbený metodický list – tentokrát o knize Pes, který spolkl svět. Stejně tak podcast o knihách představující inspirativní české a slovenské ženy. Ohlížely jsme se i za několika knihami, které vyšly – Jak se vyznat v klimatu, knihy o menstruaci, slovenské Dážďovky, Apolenka z modrotisku a knihou v angličtině On a Magical Do-Nothing Day

Věříme, že pro vás téma domova, ale i další články byly zajímavé. Budeme rády za jakoukoli zpětnou vazbu.

I tento editorial končíme s výzvou i prosbou.

Podpořte Mravenčí chůvu:

Příjemné čtení za Mravenčí chůvu a celý redakční tým přeje

Julie Dominika Zemanová