Nejlepší knižní i neknižní zdroje pro malé i velké houbaře

Houby se v lese sice vyskytují téměř po celý rok, ale hlavní houbařská a houbová sezóna je právě teď zkraje podzimu. A baví-li vaše děti houby a příroda vůbec, můžete jim nabídnout některou z knih či materiálů z našeho seznamu.

To, že jsme národ houbařů, je skutečně znát. Knih s houbovou tematikou totiž vyšlo a stále vychází poměrně dost. A to jak knihy pro ty úplně nejmenší čtenáře a čtenářky (a houbaře a houbařky), tak pro to ty, kteří už mají z oblasti latinsky nazvané „fungi“  nějaké ty znalosti.  

Knihy pro děti o houbách

Houbové knihy pro nejmenší aneb seznámení se světem hub

Pojďte s námi na houby

Autor textu: Radomír Socha, ilustrace: Andrea Popprová
Nakladatelství: Albatros (2013)
Komu je určena: ochutnávač, prohlížeč

Zábavné leporelo pro nejmenší plné vtipných básniček, ze kterých se však malí čtenáři dozví i mnoho zajímavého a seznámí se s vybranými druhy hub. Knihu seženete pravděpodobně jen v knihovně či antikvariátu.

Klub přátel hub

Autorka textu a ilustrací: Élise Gravelová
Nakladatelství: Host (2019)
Komu je určena: prohlížeč, debutant

Kniha není typickým atlasem hub, ale spíše malým mykologickým pojednáním, které pobaví i poučí. Autorka totiž houby miluje a prostřednictvím knížky se snaží nadchnout pro houby i čtenáře. Ukazuje houby jako fascinující stvoření čítající miliony druhů nejrůznějších tvarů, barev, velikostí, vůní a pachů. 

Houbové příběhy – povídání o houbách a trocha informací navrch

Houbeles pictus

Autor textu: Petr Maděra, ilustrace: Miloš Kopták
Nakladatelství: Práh (2008)
Komu je určena: prohlížeč, debutant, pokrokář

Vtipná veršovaná encyklopedie hub plná zajímavých informací. Poučné básničky, veršované hádanky, řada obecných ponaučení ze světa hub, a zároveň atlas pro nejmenší houbaře. Tahle originální kniha momentálně není k sehnání, ale lze zakoupit hudební CD, pro které byla kniha předlohou. Knihu seženete pravděpodobně jen v knihovně či antikvariátu.

Říkanky na houby

Autor textu: Eva Čermáková, ilustrace: Lucie Mudráková
Nakladatelství: Běžíliška (2018)
Komu je určena: prohlížeč, debutant

Drobný sešitek, který se vejde do každého batůžku a který vyšel v edici Mikroliška. Děti seznamuje s druhy hub skrze říkanky. Říkanky jsou napsané nápaditě – dozvíte se díky nim, kde jednotlivé druhy můžete typicky najít, podle čeho je poznáte a spoustu dalších informací podaných na malé prostoru. Ilustrace jsou jemné, celý sešitek je laděný do tónů černé, žluté, hnědé a růžovo-červené.

Zhoubné houby

Autor textu: Radomír Socha, ilustrace: Eva Chupíková
Nakladatelství: Portál (2012)
Komu je určena: debutant, pokrokář

Čtenáři se prostřednictvím krátkých a na sobě nezávislých povídek hravou formou seznámí se známými i neznámými, jedlými i jedovatými houbami. Příběhy provází dva předškoláci, Jonáš a Adélka, kteří tráví prázdniny u dědečka – velkého znalce hub. Každý příběh na konci obsahuje otázky k procvičení porozumění textu a rozvíjení tématu.

Houbové encyklopedie – spousta informací i pro houboznalce

Houby aneb Podivuhodná fakta, která jste netušili

Autorka textu: Liliana Fabisińská, ilustrace: Asia Gwisová
Nakladatelství: Pikola (2018)
Komu je určena: pokrokář, suverén, expert

Kniha plná zajímavých, neskutečných i vtipných informací ze světa hub popisuje houby jako úžasné organismy, které jsou všude kolem nás – najdeme je na zemi, pod vodou, na stromech, nebo třeba v ledničce i na kůži. Některé druhy dokáží otrávit, jiné mají léčivé účinky, a za některé výjimečné druhy se platí pořádné peníze. 

Fungarium

Autorky textu: Katie Scottová, Ester Gayová, ilustrace: Chris Wormel
Nakladatelství: Albatros (2020)
Komu je určená: expert, suverén, debutant

Kniha je zbrusu novým bohatě ilustrovaným přírůstkem v edici Račte vstoupit do muzea. Fascinující svět hub v obrazech seznámí čtenáře se všemi druhy hub, díky knize probádají pestré království hub a lišejníků a zjistí, proč jsou tak důležité pro veškerý život na naší planetě.

Houbové aktivity a materiály, které byste neměli minout

Houbohra

Vytvořilo: Poketo (2019) 
Komu je určená: od 3 let

Kooperativní desková hra, inspirovaná hrou Žebříky a hadi. Hráči a hráčky vyráží z nádraží do lesa na houby – většina jedlých hub je posouvá dopředu směrem k cíli, kterým je nádraží. Nejedlé houby a borůvkové hody je na cestě brzdí. Ten, kdo je již v cíli, pomáhá svými hody ostatním spoluhráčům. Herní sada obsahuje kromě plánu, figurek a kostky také miniknížku pro nejmenší Matylda na houbách (Poketo, 2018), která byla inspirací ke hře. Příběh z podzimního lesa je v ní doplněn malým atlasem hub pro začínající sběrače a sběračky hub. 

Houbeles muzicus 

Vydalo: Indies Scope (2019)

Hudební CD inspirované knihou Houbeles pictus. Hudební atlas hub pro houbaře mladé i zkušené nabízí nejen přes dvacítku písní, ale před každou skladbou je i čtená hádanka. CD obsahuje i texty, které v knižní předloze nejsou. Součástí CD je také pohádka, která je zčásti čtená a zčásti zhudebněná, a několik dalších básní ze světa hub. 

Můj atlas hub

Vydalo: Pipasik (2018)
Komu je určeno: od 5 let

Interaktivní knížka plná úkolů (stříhání, kreslení, lepení), která dětem pomůže nahlédnout do světa hub. Kromě různých úkolů najdou děti uprostřed i poznávací karty k dotvoření. Z nich je pak možné slepit svůj atlas hub ve formě leporela. Na webu vydavatelství jsou zdarma ke stažení i další houbové úkoly.

Další houbové aktivity a materiály

Malý velký houbař

Vytvořil: Diakonie Rolnička
Komu je určeno: od 1 roku

Sada dřevěných, bytelných a krásně malovaných hub v plátěné tašce s potiskem vyzývá ke hraní malé i velké. Je libo hra na schovávanou? Nebo obkreslování hub a následné přiřazování na správné místo? Toto a mnohé další nápady obohatí vaše společné hraní.

Poznávací karty a plakát nejde To Áňa malá

Vytvořil: nejde To Áňa malá
Komu je určeno: od 3 let

Doma můžete poznávat nejznámější houby z plakátu a pak vyrazit ven a vzít s sebou poznávací karty na kroužku. Najdete všechny houby na obrázcích?

Vkládačka houby od Ježpodi

Vytvořil: Ježpodi
Komu je určená: od 2 let

Ručně malovaná houbová vkládačka na březové překližce s vepsanými jmény hub (bedla, muchomůrka, liška, hřib, kozák) ve velmi dobrém řemeslném zpracování. 

Puzzle houby z Lesního světa

Vytvořil: Lesní svět
Komu je určeno: od 3 let

Dvacet skládaček jedlých i nejedlých hub vyobrazených na překližce. Každá houba je složená z 12 dílků. Firma dále vyrábí např. dřevěná otočná kola Houby jedlé a Houby nejedlé či dřevěné pexeso Na houby.

Pexeso houby od Jou Jou

Vytvořila: Jana Nachlingerová – Jou Jou
Komu je určeno:  od 3 let

Autorské houbové pexeso, každá kartička obsahuje obrázek a název. Autorka má v nabídce též houbové plakáty či houbové blahopřání. Tvoří akvarelem.

Pexeso houby od Mankai Paper

Vytvořilo: Mankai Paper
Komu je určeno: od 3 let

Krásné akvarelem malované pexeso od Mankai Paper, která má v nabídce i další sady pexes. Jejich zadní strany jsou stejné, takže můžete pexesa kombinovat a zahrát si „mega pexeso“.

Poznávací karty od Mankai Paper

Vytvořil: Mankai Paper
Komu je určeno: od 3 let

Poznávací karty s obrázky hub malované akvarelem od Mankai Paper vás mohou doprovodit na vašich procházkách do lesa. Pomohou vám poznat houby, které potkáte. Na kartách je navíc krátký text, ve kterém se o houbě dozvíte např. kdy roste, podle čeho ji poznáte či kdo si na ní rád pochutná.

Dřevěné houby

Vytvořil: Dřevěný obchůdek u lištičky Vlaďky
Komu je určeno: od 2 let

Sada známých hub z překližky vyzývá tvoření – houby si můžete pomalovat, obkreslovat či využít pro výrobu razítek.

Pexetrio houby

Vytvořila: Betexa
Komu je určeno: od 3 let

Výuková i zábavná hra inspirovaná pexesem. Nabízí několik herních variant pro různé věkové kategorie (přiřazování, loto, pexeso…).

Sada karet houby od Kupky

Vytvořil: Kupka
Komu je určeno: od 3 let

Univerzální sada 24 ilustrací našich nejběžněji rostoucích jedlých, nejedlých i jedovatých hub. Různé velikosti karet od A7 po A4. 

Vědomostní pexeso houby od Albi

Vytvořilo: Albi
Komu je určeno: od 10 let

Hra vychází z klasického pexesa, nehledají se však dva stejné obrázky, ale dvě informace, které k sobě patří – obrázek houby a její název. Text je doplněn i motivem tvořícím celek, jakmile se dvě k sobě patřící kartičky položí vedle sebe či pod sebe.

Fungi

Vytvořilo: Pegasus Spiele
Komu je určeno: od 10 let

Karetní hra o houbách a houbaření pro dva hráče. Strategická hra, jak získat co nejvíce hub k jídlu i na prodej. Obsahuje latinské názvy hub.

Foto: Veronika Peslerová a Julie Dominika Zemanová