Jak zažehnout u malých dětí vášeň pro čtení

3 kroky k tomu, aby se děti kolem vás zamilovaly do knih ❤︎ 📖

3. plamínek, který zažehává vášeň dětí ke čtení

38 komentářů: „3. plamínek, který zažehává vášeň dětí ke čtení“

 1. kristýna Brožová avatar
  kristýna Brožová

  Krásný sobotní den,
  Děkuji dnes za mnoho dalších tipů na výběr knih i na knihy samotné, už se mi tvoří dlouhý seznam knih pod stromeček. Zaujala mě krátká zmínka o tom, že není snadné číst stále dokola jednu knihu, pokud ji mají děti oblíbenou. Přemýšlela jsem o tom, že je jasné, že výběr knihy musí sedět hlavně dítěti, se kterým čteme, ale já si při výběru (pokud mám z knihy předčítat) troufám myslet tak trochu i na sebe. Pokud mě totiž kniha nebaví nebo ji čtu už poněkolikáté, děti to na mně poznají, zkrátka nečtu s takovou radostí. A naopak. Jsem generace, kterou minul v mládí Harry Potter a celého jsem ho přečetla až s dětmi (kromě mladšího syna mám dcery ve věku 11 a 12 let) a strašně jsem si to užila. Vlastně roky, kdy jsme večery trávili společně s Harrym, jsou v mých vzpomínkách nezapomenutelné.

  1. Julie Dominika Zemanová avatar

   Kristýno, díky moc za sdílení. Určitě. Myslíme si obě s Marií, že je důležité myslet i na sebe. Zároveň by byla škoda nečíst dětem, protože mě nebaví leporela, když to dovedu ad absurdum. My v tom vždycky sázíme na autenticitu a vztahy, které jsou pro nás obě hodně důležité. Pokud víme, že dítě prostě miluje Šmouly a nás to nebaví, hledáme způsoby, jak to zajistit anebo to v sobě zpracovat. Protože zvlášť když dítě ještě nečte nebo je to pro něj obtížné tu naší pomoc potřebuje. Ale taky naše děti slýchají, že tohle už fakt nééé :).

 2. Lenka Klosová avatar
  Lenka Klosová

  Dobrý den,
  děkuji za příjemnou sobotní chvilku s „knihou“. Knih není nikdy dost a tipů na ně také. Určitě využiji s dětmi ze školy a hned budeme v pondělí vybírat pod stromeček.
  Také děkuji za připomenutí knihy o Fiškusovi. Tuto knihu, tedy jednu z nich, jsem objevila kdysi, když byly malé mé vlastní děti a je úžasná. Byl to krásný čas s knihou před Vánoci, protože, jsem ji tehdy koupila pod stromeček, ale kvůli jejími obsahu – čekání na Vánoce, ji starší syn dostal k Mikuláši.
  Přeji mnoho krásných chvil u knih

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Leni, díky za sdílení vzpomínky!

 3. Lucie Slámová avatar
  Lucie Slámová

  Dobrý večer, moc děkuji za toto video. Opět musím s vámi plně souhlasit. Výsledky výzkumu jsou jasné. Děti baví víc, když mají volnost si vybrat, co samy chtějí číst. Určitě tento tip budu aplikovat také. A děkuji za tipy, jak vybírat knihy 🙂

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Lucie, díky! Kéž by to bylo jasné všem 🙂 Můžeme držet palce a šířit to včetně tipů na knihy pro děti 🙂

 4. Adéla avatar
  Adéla

  Děkuji za obrovské množství skvělých tipů. Zaujalo mě, že tolik dětí se shodlo na tom, že je audiokniha podpořila v dalším čtení. Opět mám mnoho podnětů k přemýšlení. Časopisy jsou také součástí našich knihovniček, ale je zajímavé, že větší úspěch mají u skolkáčka než u školáka. Asi jsem špatně vybrala….

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Adélo, díky moc za sdílení! To s těmi časopisy může mít různé důvody a klíčové je, jestli školák má nějaké jiné oblíbené čtivo 🙂

 5. Alena K. avatar
  Alena K.

  Dobrý večer,
  děkuji za další milé a inspirativní povídání, je to radost, tolik krásných dětských knih! Jste nevyčerpatelná studnice nápadů :). Poznamenávám si mimo jiné naučné knihy a snažím se na ně dívat pohledem dítěte, pro které je všechno nové a musí se ve světě zorientovat od úplného začátku. Velkoformátové knihy plné obrázků (manželé Mizieliński) jsou v tomhle neocenitelné. Také děkuji za tipy na časopisy, prozkoumáme. Moc se těším na „Benjaminu“.

  Přeji hezké chvilky při čtení s dětmi.
  Alena

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Aleno, díky za milá slova! Ten pohled očima dětí – to kdyby se nám dařilo všem více, bylo by asi lépe 🙂 Nejen ve čtení 🙂

 6. Žaneta Houdková avatar
  Žaneta Houdková

  Děkuji moc, letos už vím, které knihy dostanou děti pod stromeček v každoročním balíčku plný knih:-).

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Žanet, díky! To nás těší. Kdybyste chtěla sdílet, které to budou, tak jsme moc zvědavé!

   1. Žaneta Houdková avatar
    Žaneta Houdková

    Právě knihy z 3. plamínku. Naše děti jsou zvídavé a rády něco zkoumají z různých oblastí. Můžu ochutnat? – už vidím, jak vaříme… Fotbaláci – k tomu fotbalový míč pro syna… Slon a mravenec – přesně pro Alenku, která má citlivé srdce na různost lidí… Můj drahý dědeček – zažívají v reálu… Když se vůbec nedaří – pro naši dokonalou puberťačku Magdalenku, která se bojí chybovat a je to ohromný problém…

   2. Žaneta Houdková avatar
    Žaneta Houdková

    Abych doplnila Můžu ochutnat – dcerka Terezka a fotbalista syn Jiřík:-)

   3. Julie Dominika Zemanová avatar
    Julie Dominika Zemanová

    Díky moc za vaši odpověď s vybranými knihami. Doufáme, že se budou líbit!

 7. Žaneta Houdková avatar
  Žaneta Houdková

  Ještě doplním v čem vidím, že čtení pomáhá. Znatelně v řeči, rozhledu, slovní zásobě, nacházení odpovědí na otázky, společné chvíle (top), logické uvažování, nadhled, možnost ztišení – zklidnění… V tu chvíli jsem ve své komůrce, kde jsem jen já a kniha… to, co je v ní napsané; to, co mi chce sdělit, kam mě posunout. Nebo jen se nechat zrelaxovat. Spoustu je toho, co vidím u mě a dětí.

 8. Rita náplavová avatar
  Rita náplavová

  Krásný den, z tohoto videa si odnáším mnoho poznatků. Jedním z nich je, že se při doporučování a vyhledávání knih pro děti ve třídě zaměříme také více na ilustrace. Určitě začnu pořizovat a nabízet časopisy (naladil mě Ahoj divočino, jehož propojení do prvouky se samo nabízí) a v neposlední ředě mě také napadá pouštění si audioknih v hodinách čtení. Probíhá u mě super brainstorming. Děkuji za Vaši práci, jste skvělé.

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Rito, díky moc! To zapojení audioknih mi přijde super! Stejně tak jako zařazování knih, které mají více ilustrací a časopisy. Moc rádo se děje!

 9. Kamila Skřečková avatar
  Kamila Skřečková

  Dobrý den, děkuji za další zajímavé video. Informace z výzkumu jsou velmi zajímavé. Nejvíce si budu tentokrát pamatovat, že by bylo vhodné do výběru knížky více zapojit samotného čtenáře a poté knížku třeba společně poslat Ježíškovi 🙂

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Kamilo, to sezdá být jako dobrý nápad 🙂

 10. Petra Davidová avatar
  Petra Davidová

  Dobrý den,
  přišla mi úžasná věta: Navažte na knihu, která se dítěti líbila. Je to úplně přesné! Dcera má ráda knihy o zvířatech a mimo Emy a kouzelné ZOO jí totálně nadchla kniha z české přírody Zvědavá lištička. Předčítala jsem jí 5x, dcera už doplňovala, co tam přijde. Od té doby jsme četli všechny vydané díly v sérii a teď už si je čte dcera sama.
  Děkuji za všechna vaše doporučení, co sleduji Mravenčí chůvu, seznam knih, které mě zaujaly, se stále prodlužuje a prodlužuje. Je to milé…
  Děkuji.
  PS: Daisy Mrázková je moje srdeční záležitost, před mnoha lety jsem uměla k maturitě zpaměti velkou část Haló, Jácíčku… 🙂

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Petro, těší nás, že to stále vnímáš jako milé 🙂 A bude se prodlužovat 🙂 A díky za sdílení k tomu navazování.

 11. Marcela Svobodová avatar
  Marcela Svobodová

  Dobrý den,
  chci poděkovat za minikurz, protože jsem si odnesla opravdu hodně tipů na knihy pro syna. Má rád obrázkové knihy, takže mám seznam opravdu dlouhý. Vím už, po čem v knihovně sáhnout.
  Ještě přemýšlím nad tím, jak zaujmout děti k četbě poezie. Zde se mi líbí knížka Zvířat plná kniha, kterou ale v městské knihovně nemáme, a tak se ji zdráhám koupit, aby se pak na ni doma neprášilo.

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Marcelo, díky moc! Podívejte, tady najdete náhledy k té knize: https://mravencichuva.cz/zvirat-plna-kniha/

 12. Lenka Mazancová avatar
  Lenka Mazancová

  Dobrý den,
  děkuji za další skvělé tipy. Mám radost, že některé knihy, o kterých jste dnes mluvily, už máme v naší školní knihovně. Snažíme se o vybudování příjemného prostředí plného krásných knih. Začali jsme také se čtenářskými dílnami, ale určitě se máme ještě co učit. Hned příští týden udělám v knihovničce výstavku a knihy vystavím tak, aby na ně děti lépe viděly :-))
  Video pro mě bylo přínosné i proto, že sama mám dvě děti (jednu malou čtenářku a jednoho malého nečtenáře -předškoláčka) a pomohli jste mi s výběrem, jaké knihy pořídit pod stromeček. Zaujaly mě i časopisy, o kterých jste se zmiňovaly.

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Lenko, díky! Vystavte jich, co nejvíc a uvidíte hned výsledek. Když tak budeme rády, když dáte vědět.

 13. pavlína Vaverová avatar
  pavlína Vaverová

  Dobrý den,
  opět děkuji za úžasné video a spoustu skvělých tipů na knihy pro děti.
  Z dnešního videa si beru další ponaučení, a to, že se budu snažit více držet zpět při výběru knih pro své děti (ikdyž si myslím, že jejich preference a oblíbené autory, témata a ilustrace znám velmi dobře…) a nechám více vybírat je samotné…
  děkuji

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Pavlíno, díky moc! S předvýběr je skvělý a důležitý, finální výběr vám zas pomůže.

 14. Vera Mullerova avatar
  Vera Mullerova

  Dobrý den,
  Děkuji opět za velmi zajímavé video. S výběrem knih to máme trošku složité, protože žijeme v zahraničí. Ale vnukly jsem mi hned 2 nové myšlenky. Zaprvé, příště až budu objednávat knihy, tak se zkusím podívat na knihkupectví, která se věnují dětem a tím pádem už budu mít nějaký předvýběr. Chtěla jsem se zeptat, jestli byste mi mohli nějaký eshop, kromě knihkupectví Dlouhá punčocha, doporučit?
  Druhou myšlenkou je, se podívat na stránky knihovny a zkusit najít anglicky psané knihy, které bych mohla dceři číst. Do knihovny totiž chodíme, ale dánské knihy spíš jen prohlížíme a vymýšlíme vlastní text.
  Bohužel jsem nestihla včerejší webinář živě, ale hned si ho jdu pustit 🙂

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Věro, my standardně doporučujeme právě punčochu, velrybu nebo 2 veverky. Eshop má ale i Na Poličce a možná ještě nějaký eshop. Zbytek samy objednáváme většinou u Martinusu.

 15. Lucie Brátová avatar
  Lucie Brátová

  Zdravím a jsem opět plná dojmů. Často v knihovně vybírám knížky podle titulní stránky, obrázků a dalších nesmyslných kritérií. Vůbec by mě nenapadlo že výběr dětí samotných může být tak důležitý.
  Btw. mladší syn má teď období knížky Ema ve školce (v listopadu nastoupil a od října ji čteme téměř denně). On připouští že mu přečtu i jinou knížku ale pak musím i Emu 😂
  Díky za vaše videa.

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Lucie, díky! A čím bude starší, tím důležitější to bude. Tak ať se výběr daří!

 16. Pavla f. avatar
  Pavla f.

  Dobrý den, dnes jste mě obohatily o skvělé tipy k tématům, ke kterým bychom se asi jen tak nedostali (především Můžu ochutnat?; Můj druhý dědeček a 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety). Už se na jejich četbu moc těším. Došlo mi, že záběr témat v rámci dětské literatury může být mnohem širší, než jsem si dosud dokázala představit. Jen je potřeba se o kvalitních titulech k různým tématům včas dozvědět. 🙂

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Pavlo, díky! A je to obrovské dobrodružství. Posílám vám ještě link na recenzi ke knize, kterou zmiňujete. Psal ji můj tehdy šestiletý syn: https://mravencichuva.cz/50-napadu-pro-deti-jak-prispet-k-zachrane-planety/

 17. Pavla f avatar
  Pavla f

  Dobrý den, dnes jste mě obohatily o skvělé tipy k tématům, ke kterým bychom se asi jen tak nedostali (především Můžu ochutnat?; Můj druhý dědeček a 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety). Už se na jejich četbu moc těším. Došlo mi, že záběr témat v rámci dětské literatury může být mnohem širší, než jsem si dosud dokázala představit. Jen je potřeba se o kvalitních titulech k různým tématům včas dozvědět. 🙂

  1. Julie Dominika Zemanová avatar
   Julie Dominika Zemanová

   Pavlo, a je to obrovské dobrodružství! Snad to nevadí, ale vložím vám sem odkaz ještě na recenzi mého syna, když mu bylo 6 let (počítám dobře? :)): https://mravencichuva.cz/50-napadu-pro-deti-jak-prispet-k-zachrane-planety/.

 18. Barbora Šímová avatar
  Barbora Šímová

  Děkuji za velké množství tipů jak na vybírání knih. Oceňuji konkrétní příklady – výroky dětí. Je to pro mě další úhel pohledu na vybírání knih.
  Také si uvědomuji, že sama nabízím šíři knih, které mne zajímají. Zaměřím se na rozšíření spektra.
  Překvapil mě údaj z výzkumu o velkém vlivu audioknih.

 19. Vera Mullerova avatar
  Vera Mullerova

  Děkuji za typy 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Osnova kurzu

Vítejte! Začněte tady

☑ Úvodní video Podívat se

☑ Orientace v členské sekci ☞ Podívat se

☑ Termíny  ☞ Podívat se

☑ Materiály ke stažení ☞ Stáhněte si praktická PDF ke Společnému ladění a k hlavní části minikurzu 

☑ Zadání soutěže ☞ Podívat se

☑ Copyright ☞ Podívat se

5. 11. Úvodní živé vysílání

🎥 Společné ladění aneb proč má smysl děti ve čtení podporovat?

📒 Praktické PDF k přípravné části minikurzu ☞ ke stažení ZDE

6. 11. SPOLEČNĚ LADĚNÍ - 1. den

💻 Téma: Na co se soustředíme, to roste ☞ Podívat se

📚 Knižní okénko – představení dvou knih Podívat se

7. 11. SPOLEČNĚ LADĚNÍ - 2. den

💻 Téma: Brána do světa porozumění a představivosti ☞ Podívat se

📚 Knižní okénko – představení dvou knih ☞ Podívat se

8. 11. SPOLEČNĚ LADĚNÍ - 3. den

💻 Téma: Dobrý pomocník k nezaplacení ☞ Podívat se

📚 Knižní okénko – představení dvou knih ☞ Podívat se

9. 11. Živé vysílání k zahájení hlavní části minikurzu

🎥 Tři plamínky, které zažehávají vášeň dětí pro čtení

📚 Knižní okénko – představení dvou knih ☞ Podívat se

📒 Praktické PDF k hlavní části minikurzu ☞ ke stažení ZDE

10. 11. HLAVNÍ ČÁST MINIKURZU - 1. den

💻 Téma: 1. plamínek, který zažehává vášeň dětí ke čtení ☞ Podívat se

📚 Knižní okénko – představení dvou knih ☞ Podívat se

11. 11. HLAVNÍ ČÁST MINIKURZU - 2. den

💻 Téma: 2. plamínek, který zažehává vášeň dětí ke čtení  Podívat se

📚 Knižní okénko – představení dvou knih ☞ Podívat se

12. 11. HLAVNÍ ČÁST MINIKURZU - 3. den

💻 Téma: 3. plamínek, který zažehává vášeň dětí ke čtení ☞ Podívat se

📚 Knižní okénko – představení dvou knih ☞ Podívat se

13. 11. Praktický WEBINÁŘ s tipy na knihy

🎥  Vyzkoušíme si vybrat knihy pro konkrétní děti včetně zádrhelů, které někdy při čtení dětí nastávají. A uplatnit tak to, co jsme se během minikurzu naučili.

📚 Knižní okénko – představení dvou knih ☞ Podívat se

📚 Doporučení na knihy o adventu ☞ Podívat se

14. 11. Slosování soutěže a knižní tipy

🏅 Slosování soutěže minikurzu od 20 hodin ve FB skupině a na Youtube

📚 Knížky k 17. listopadu ☞ Podívat se

 

15. 11. PDF z Knižních okének + druhé slosování soutěže

📚 PDF z Knižních okének ☞ Stáhnout

 🏅 Druhé slosování soutěže minikurzu (oprava - více informací u události) od 20 hodin ve FB skupině a na Youtube

16. 11. Otázky a odpovědi k online kurzu + knižní tipy

🎥 Vysílání otázek a odpovědí k online kurzu Průvodcem malých dětí ke čtení od 20 hodin ve FB skupině a na Youtube

📚 Tipy na knihy s tématem Vánoc ☞ Podívat se

 

 

17. 11. Ukončení minikurzu + certifikáty

➡ Viděl/a jsem všechna hlavní videa minikurzu a chci si stáhnout certifikát